Levanduľa lekárska je krásnou i výraznou liečivou rastlinou zároveň. Okrem svojej krásy ľudí púta svojimi liečivými účinkami. Ak sa chcete o levanduli dozvedieť niečo viac, čítajte nasledujúce riadky.
Foto: Pixabay
Levanduľa lekárska opis
Pestovanie levandule
Ľudové názvy a história levandule
Zber a liečivé účinky levandule
Druhy levandulí
Levanduľa úzkolistá/lekárska (lat. Lavandula angustifolia/officinalis)
Medonosný, teplomilný polokrík si štvorhrannou rozkonárenou stonkou rastie aj do výšky od 45 do 75 centimetrov. Levanduľové listy sú čiarkovitého, protistojného a plstnatého charakteru s aromatickou vôňou. Ešte pútavejšie sú u tohto druhu levandule jej modrofialové kvety (poznáme aj bielu aj ružovú odrodu), ktoré majú výraznú vôňu pre vysoký obsah silíc a horkastú chuť. Plodom levandule lekárskej je štvorsemenná tvrdka s čiernymi semienkami. Domovinou levandule je ako inak Stredomorie.
Levanduľa: história a jej ľudové názvy
Pomenovanie lavandula pochádza z latinského slova lavare, ktoré v preklade znamená myť sa. Nie je nijak neobvyklé, že levanduľu a jej účinky poznali už Gréci a Rimania. Tí si ju pridávali do kúpeľa a taktiež ju transportovali do Británie, kde sa z nej stala slávna liečivá bylinka.
Levanduľa sa v ľudovom liečiteľstve používala na popáleniny, pomliaždeniny a ako amulet, ktorý chráni pred nepriazňami osudu, a ženy od týrania. Ten čo trávil na slnku veľmi veľa času po väčšine prípadov, mal levanduľu pripevnenú na prikrývke hlavy, z toho dôvodu, aby potom človeka nebolela hlava. Ďalšou symbolikou levandule je aj veľké množstvo kvietkov na klásku, ktoré zosobňovali a prinášali do rodín plodnosť.
Okrem toho Rimania počas Svätojánskej noci verili, že každý, kto držal v ruke jednu vetvičku levandule bol chránený pred zlými silami a čarami, chorobami. Taktiež držanie levandule prinieslo požehnanie do domu. Pre svoj vzhľad a účinky získava levanduľa na popularite už od nepamäti. Možno aj preto vznikli nasledujúce pomenovania ako: devandula, dulenka, lavanda, lavendula, levendula a vandelička.
Levanduľa úzkolistá pestovanie a rozmnožovanie
Levanduľu môžete pestovať vo svojej záhrade, ak máte takú možnosť, alebo v nádobách. Rozmnožuje sa semenami alebo delením trsov, či zelenými odrezkami tesne pred kvitnutím. Pre začiatočníkov je najlepšie kúpiť si kvalitnú zdravú rastlinu zo záhradkárstva alebo kvetinárstva a vyskúšať jej pestovanie najprv v malom množstve.
Prečo? Prvé roky je levanduľa veľmi citlivá na mráz. Je preto nevyhnutné ju ochrániť pred mrazom napríklad prikrytím pomocou čečiny. Levanduľu vysaďte na ľahkého, priepustného, vápenatého substrátu s dostatkom živín. Keď pri sadení použijete aj mulčovanie pieskom, podporíte tým bujnejšie kvitnutie. Keď rastlina odkvitne, je potrebné ju zrezať. O rok sa vám potom levanduľa odmení košatým vzhľadom.
Pozrite si kedy končí astronomické leto a začína jeseň.
Levanduľa lekárska zber (levanduľové sady) a predaj
Kvety levandule sa zbierajú tesne predtým ako majú rozkvitnúť. Obdobie kvitnutia, ak sú zaručené dobré podmienky sa teda pohybuje od júna do októbra. Zbiera sa teda od júna do augusta, a to nadzemná časť, teda stonka s kvetmi, a to pomocou kliešťov alebo nožníc. Taktiež si ju môžete kúpiť priamo od pestovateľov už vo zväzkoch, alebo si ju nastrihať v levanduľom poli, kde zaplatíte symbolický poplatok.
Rastlinu sušte v tieni do 35 °C vo zväzkoch alebo na pekáči rozprestreté. V tomto prípade dávajte pozor, aby sa počas sušenia do rastlín nedostala veľká vlhkosť, inak by zhnili. Počas sušenia voľne na pekáči či papieri rastliny pravidelne kontrolujte a prevracajte.
Levanduľa úzkolistá využitie a liečivé účinky
Levanduľa sa využíva na výrobu medu, džemov, lekvárov a marmelád, sirupov, vín, mastí, olejčekov, sviečok, pochutín. Prečo? Vďaka jej liečivým účinkom a veľmi dobrej chuti. Medzi liečivé a prospešné účinky levandule lekárskej patrí:
- pomoc pri nespavosti a nervovej slabosti, či hystérii
- uvoľnenie od bolesti hlavy (vrátane migrén) a srdcových ťažkostí
- zmiernenie závratov, tráviacich ťažkostí, kašľa a vysokého krvného tlaku
- pri zápaloch kože a nervov, neuralgii
- pomoc pri tvorení obkladov pri tíšení reumy a bolestí po úrazoch
- relaxácia tela a mysle
- podpora tvory žlče pri žlčovej dyskinéze
- uvoľňovanie vetrov pri meteorizme
- odpudzovanie komárov, vší, bĺch a molí
- využitie v kozmetike a gastronómii
Levanduľa a zaujímavosti
Levanduľa lekárska obsahuje éterický olej, ktorý sa používa aj v aromaterapii na inhaláciu, do kúpeľa alebo na potieranie pokožky. Ďalej sem patria: liečivé silice, triesloviny, linalylestery, linalol, bornylacetát, vitamíny A a C, železo a vápnik, sodík, bielkoviny, tuk a sacharidy.
Aj tieto zložky sa podieľajú na vyššie spomenutých procesoch liečenia a zmierňovania ťažkostí. Vedeli ste, že z levandule lekárskej je na svete vyšľachtených aj "pár" nových odrôd, ktoré sú takisto liečivé? Patria sem napríklad: levanduľa Nana Alba, Levanduľa Little Lottie či levanduša Hidcote.
Druhy levandulí
Do záhrady môžete okrem liečivej levandule vhodnej na vnútorné použitie prisadiť aj iné druhy levandúľ, ktoré sú vhodné na sušenie. Po vysušení môžete kvety levandule uskladniť vo forme vrecúšok, z ktorých sa bude uvoľňovať vôňa do skrine, v izbe či na toalete. Patria sem:
Levanduľa prostredná (lat. Lavandula x intermedia)
Tento druh levandule je vyšší ako levanduľa lekárska, pretože dorastá do výšky 80 až 100 cm. Používa sa na sušenie pre jej intenzívnu vôňu. Ak ju pestujete vo vyššej nadmorskej výške, odporúčame ju na zimu prikryť slamou, čečinou alebo lístím. Medzi odrody tejto anglickej levandule, ktorá sa s obľubou vyskytuje na levanduľových farmách ďalej patria: levanduľa Grappenhall, levanduľa Phenomenal a levanduľa Provence.
Levanduľa vlnená (lat. Lavandula lanata)
Prezývaná aj ako Woolly lavender je typická svojou jemnou balzamovou vôňou. Dorastá do výšky 1 meter. Jej kvety sú tmavofialové a listy plstnaté striebrosivé. Vo väčšine prípadov sa pestuje v nádobách. Vyskúšajte tento druh levandule pridať pri výrobe domácich sviečok z včelieho vosku. Využite silu prírody a nalaďte sa na príjemný okamih aj pomocou plápolajúcej voäavej sviečky.
Levanduľa hlávkovitá (lat. Lavandula stoechas)
Tzv. francúzska či motýliková levanduľa má kompaktnejšie súkvetie, z ktorého vyrastajú veľmi výrazné okvetné lístky. Má krásne ružové kvety, ktoré vyčnievajú z oválnejšej, tmavšej a väčšej hlávky. Veľmi silno vonia a dorastá do výšky od 45 do 60 cm.
Tento druh kvitne celé leto. Pestuje sa v nádobách, ktoré sa v zime nechávajú zazimované vonku alebo v chladnej a svetlej miestnosti. Keďže je háklivá na zimné mrazy, prikryte ju po zastrihaní čečinou a dôkladne zazimujte.
Cez leto sa jej bude dariť v teplejšom podnebí, u nás na južnom Slovensku. Medzi ďalšie odrody levandule hlávkovitej patrí: levanduľa Royal Splendour, levanduľa Ballerina a levanduľa Curly Top.
Levanduľa širokolistá (lat. Lavanda latifolia)
Je prezývaná aj ako levanduľa klasová či portugalská. Dorastá do výšky od 20 do 90 cm. Pochádza zo západného Stredomoria. Využíva sa vo farmaceutickom priemysle, i vo výrobe parfumov. Kvety levandule širokolistej sú dlhé asi 20 cm a preto je aj výraznejším druhom než levanduľa lekárska.
Levanduľa zúbkatá (lat. Lavanda dentata)
Hoci sa tento typ levandule podobá na levanduľu hlávkovitú, je tam pár drobností, ktoré vám pomôžu ju odlíšiť nielen od nej ale aj od ostatných druhov. Líši sa od nich svojimi pastelovo-zelenými a zároveň zúbkatými listami, sladkou a prenikavou vôňou, výškou (dorastá do výšky 60 cm). Levanduľa zúbkatá sa pestuje v truhlíkoch a na teplom mieste. Keď prichádza chladnejšie obdobie musí sa preniesť do tepla, kde nie je taký chlad a nehrozí trvalé zamokrenie snehom či dažďom.
Komentáre