Zmienky o zelenom čaji pochádzajú z Číny už z čias 5000 rokov dozadu. V tej dobe sa lístky zeleného čaju servírovali len vyberanej spoločnosti. Postupom času sa zelený čaj dostal aj do kuchýň obyčajných ľudí. Čítajte ďalej a dozviete sa o zelenom čaji možno niečo čo ste ešte nepoznali.
Foto: Pixabay
Zelený čaj, čajovník
Čajovník, z ktorého sa vyrába zelený čaj sa pestuje v juhovýchodnej Ázii (Barma a Laos, Vietnam). No medzi najväčších producentov čaju patrí jednoznačne Čína a India. Tým pádom je zelený čaj jedným z najobľúbenejších nápojov v Číne a v Japonsku. Niet sa čomu diviť, veď čajová kultúra v Ázii a iných krajinách sveta je aj formou istého obradu a užívaní daného okamihu. Napríklad v Japonsku si čajom uctíte hosťa. Týmto gestom mu poviete, že je u vás vítaný.
Zelený čaj: spotreba, fermentácia či oxidácia
Spotreba zeleného čaju presahuje spotrebu čierneho čaju. Prečo je tomu tak? Prečo sa zelený čaj teší obľube aj v iných končinách Zeme? Zelený čaj sa totižto svojou akosťou, vzhľadom a vlastnosťami poňatými ľudskými zmyslami výrazne odlišuje od väčšiny čajov. Pravý čínsky zelený čaj disponuje práve krásnou vôňou, lahodnou chuťou a veľmi silnými fyziologickými účinkami.
Výroba zeleného čaju pozostáva zo zberu z neoxidovaných a z nezvädnutých čajovníkových listov. V praxi to znamená, že ide o čerstvé lístky, ktorá obsahujú veľké množstvo chlorofylu, trieslovín, teínu (kofeínu). Vďaka čerstvosti lístkov výsledný nápoj nestráca na atraktivite, liečivých a povzbudzujúcich účinkoch. Okrem toho si uchováva veľa prospešých látok a benefitov, ktoré uvádzame v nasledujúcich riadkoch.
Vitamíny a minerály v zelenom čaji
Podľa verejne dostupných informácií môžeme tvrdiť, že v 100 ml šálke naplnenej zeleným čajom nájdete:
- 1 kcal
- 99,9 g vody
- 12 mg kofeínu
- 0,2 g bielkovín
- vysoký obsah trieslovín, fluóru, polyfenolov, leanínu
- 98 % katechínu
- vitamíny A, C, B1, B2, B3, B6
- malé množstvo minerálov ako Mn, Na, Mg, Fe a K
Zelený čaj (kofeín) a účinky na zdravie
Predtým, ako sa spolu s nami naučíte ako sa zelený čaj správne pripravuje vám predstavíme jeho benefity, ktoré sa pri pravidelnom užívaní naozaj prejavujú.
Spomaľuje proces starnutia buniek
Vďaka vysokému obsahu trieslovín sa zelený čaj postará o to, aby vaše bunky starli pomalšie. Prítomnosť katechínov, polyfenonolov zabezpečuje ochranu voči poškodzovaniu buniek voľnými radikálmi.
Zabraňuje vzniku rakoviny
Skratka EGCG (epigallocatechin gallate) predstavuje najhojnejší katechín, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza práve v zelenom čaji. Má silné antioxidačné účinky. Veľmi silno blokuje až úplne zneškodňuje enzým urokináza, ktorý podporuje práve vznik buniek, ktoré nikto z nás nechce mať, teda rakovinových buniek.
V zdravom tele (srdci, mozgu) zdravý duch, stop Alzheimer a Parkinson
Pitie zeleného čaju zlepšuje zdravie človeka aj tým že znižuje tzv. zlý cholesterol LDL, upravuje krvný tlak a bráni kôrnateniu ciev. Zelený čaj obsahuje menší podiel kofeínu než káva a preto sa považuje za zdravšieho spoločníka pre stimuláciu organizmu.
Kofeín zeleného čaju zlepšuje ostražitosť, zlepšuje náladu a pamäť. Aminokyselina L-teanín spolu s kofeínom priaznivo ovplyvňuje funkcie mozgu. Napomáha znížiť riziko vzniku neurodegeneratívnych chorení akými sú Parkinsonová a Alzheimerová choroba.
Zvyšovanie obranyschopnosti organizmu (podpora imunity a zdravia zubov)
Katechíny prítomné v zelenom čaji sa veľmi rýchlo postarajú o likvidáciu baktérií a vírusov, ako aj infekcií počas chrípkových období. Taktiež pitím zeleného času znižuje riziko rastu Streptococcusa mutans, ktorý vytvára povlak na zuboch a následné kazenie zubov.
Treba však spomenúť aj to, že zelený čaj obsahuje pigment, ktorý citlivejšie zuby dokáže po čase zafarbiť, čo na prvý pohľad vyzerá ako kaz. Avšak pravidelnou dentálnou hygienou u vás doma a u odborníka sa povlaku z pitia čaju veľmi ľahko zbavíte.
Zbohom obezita, pomoc pri redukcii hmotnosti a cukrovky
Ľuďom, ktorých trápia tráviace ťažkosti, časté vyprázdňovanie, sa pitie zeleného čaju neodporúča. Prečo? Zelený čaj urýchľuje metabolizmus a pohyb čriev, a práve pri kolikách a iných črevných ťažkostiach by ste tento proces ešte viac podporili a svoje telo len viac odvodnili.
Avšak, keď ste v poriadku, zelený čaj vám pomôže zbaviť telo toxínov, telesného tuku a nadmernej hladiny cukru v krvi. V tomto prípade sú katechíny opäť na scéne, pretože úspešne bojujú proti diabetu II. svojimi antidiabetickými účinkami.
Zbavte sa celulitídy jednoduchými krokmi!
Príprava zeleného čaju
Zelený čaj môžete piť dva a ž trikrát denne. Rátajte však s tým, že v závislosti od toho aký druh zeleného čaju si vyberiete, sa odlišuje aj jeho príprava. Sypané zelené čaje sa zalievajú vodou od 70 do 80 °C. Nikdy nie vriacou vodou, inak by čaj zhorkol vďaka rýchlemu uvoľneniu trieslovin. Čaj lúhujte 2 až 3 minúty, niekedy aj menej.
U niektorých zelených čajov v čajových sáčkoch je na krabičke uvádzaná iná doba lúhovania a teplota zalievania. Tak sa skúste držať týchto pokynov. No z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že zelený čaj by sa nemal zalievať 100 °C vodou nech je na obale uvedené čokoľvek, pretože triesloviny sa uvoľnia veľmi rýchlo, zafabria a znehodnotia chuť čaju.
RECEPT NA ZELENÝ ČAJ - SUROVINY |
|
RECEPT NA ZELENÝ ČAJ - POSTUP |
|
Zelený čaj Matcha (Matcha tea), tehotenstvo a kojenie
Matcha je typ zeleného čaju, ktorý má povzbudivé účinky a je oveľa zelenší. Lístky z čajovníka čínskeho sa pestujú v tieni. Po dozretí sa zbierajú, naparia, usušia a rozomelú na prášok. Tento prášok dokážete kúpiť v ktorejkoľvek čajovni, zdravej výžive, drogérii, alebo v obchode s potravinami. Matcha disponuje antioxidačnými, povzbudzujúcimi a prečisťujúcimi účinkami.
Príprava pozostáva z nasledujúceho postupu:
Pitie zeleného čaju sa neodporúča novorodeným a malým deťom. Prekročenie odporúčanej dávky počas tehotenstva a dojčenia môže viesť k menším či väčším zdravotným komplikáciám. Preto sa o pití zeleného čaju poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom a jeho dávkovanie neprekračujte.
Komentáre