Nealkoholický nápoj tonic má charakteristickú horkú príchuť, vďaka ktorej ho niektorí milujú a iní zase nenávidia. Z čoho sa tonik vyrába a aké značky sú u nás dostupné? V článku nájdete aj recept na obľúbený miešaný nápoj Gin & Tonic.
Pôvod a výroba toniku
Druhy a značky
Recept na Gin & Tonic
Foto: Pixabay
Tonic - pôvod a z čoho sa vyrába
Tonic je nealkoholický nápoj, ktorý je sýtený a obsahuje chinín, ktorý spôsobuje horkú chuť toniku. Chinín je liek, ktorý sa používa na liečbu malárie, pôsobí aj ako analgetikum a liek na zníženie horúčky.
Chinín sa v Južnej Ázii a Afrike dával do pitia ako prevencia proti malárii. V Indii, ktorá bola britskou kolóniou vzniká nápoj TONIC. V 19. storočí si Britskí kolonisti zmierňovali horkú chuť chinínu cukrom a sýtenou vodou. Týmto spojením vznikol časom nápoj tonic, ktorý bol prvýkrát vyrobený pre komerčné účely v roku 1958.
V súčasnosti je obsah chinínu v tonikoch len 0,5 %, čo rozhodne nie je ani dávka, ktorá by mohla preventívne pôsobiť proti malárii. Pri výbere toniku by ste mali dávať pozor, či sa nejedná o tonikovú limonádu alebo nápoj. Tieto nápoje majú väčší obsah cukru a oproti klasickému toniku nemajú tak dobrú chuť.
Tonic - druhy a značky (Schweppes tonic, Kinley, Fever-tree tonic, ružový tonic)
Medzi celosvetovo známe značky tonikov patrí Fever-Tree Indiana Tonic, ktorý sa vyrába podľa receptúry od liečiteľa z Demokratickej republiky Kongo. Fever-Tree, teda chinínovník je strom a z jeho kôry sa lúhovaním vylučuje chinín. Výluh chutí prirodzene ako tonic a spôsob výroby zachováva kvalitu nápoja.
Medzi obľúbené a kvalitné značky, ktoré sú dobre dostupné patrí Schweppes, Kinley, East Imperial tonic a River tonic. Medzi menej známe, ale za to prémiové toniky patria Double Dutch nebo East Imperial tonic.
V súčasnosti sú veľmi populárne ružové a zázvorové toniky. Ružové toniky majú ovocnejšiu a sladšiu chuť a vyrábajú sa s rôznymi príchuťami - kvet ruže, čerešňové kvety alebo jahody. Výrobcovia začali pridávať do tonikov zázvor, ktorý je skvelý antioxidant, posilňuje imunitu a pomáha pri nachladnutí. Zázvorové toniky majú príjemnú štipľavo-sladkú chuť.
Prečítajte si, ako sa rýchlo zbaviť opice po bujarom večierku!
Hodnotenie receptu na Gin Tonic: 9/10
- Chuť: horko-sladká chuť
- Príprava: jednoduchá, príprava trvá 2 minúty
Recept na Gin & Tonic a pomery
Gin s Tonicom patrí medzi najznámejšie miešané nápoje, ktoré sa z toniku vyrábajú. Spomeňme ešte zaujímavú kombináciu toniku a kávy s názvom Espresso tonic, či miešaný drink z griotky a toniku.
Gin-Tonic sa podáva vo vysokom pohári so stopkou alebo v pohári na whiskey. Existuje niekoľko spôsobov, v akom pomere gin:tonic miešať tento nápoj:
- Pomer 1:1 - má vysoký obsah alkoholu a drink sa podáva v pohári na whiskey
- Pomer 1:2 a 1:3 - najčastejšie používaná kombinácia, prevláda chuť toniku
- Pomer 1:4 a 1:5 - nízky obsah alkoholu, chuť ginu je v pozadí
Recept na Gin & Tonic - Suroviny |
|
Gin & Tonic - postup |
|
Komentáre