Neskorá letná, či jesenná sezóna je ako stvorená na zbieranie plodov zo záhrady a z lesa. Ak patríte k vášnivým hubárom, no neviete si poradiť s tým ako sušiť huby v rúre, sušičke, na novinách a pod., ste na správnom mieste. My vám dnes predstavíme spôsoby ako na to.
Sušenie húb v teplovzdušnej rúre - Sušenie húb sušičke
Sušenie húb v mikrovlnke - Sušíme huby na novinách
Sušenie húb na niti a na slnku - Tipy na uskladnenie húb
Foto: Pixabay
Zásady zbierania húb
V prvom rade pamätajte na to, že sa zbierajú len jedlé a zdravé huby. Najlepšie keď je dlho daždivo a potom prichádzajú na rad teplé dni. Vtedy nájdete oveľa viac húb ako inokedy. Pri zbere húb používajte hubársky nožík, košík alebo plátenné vrecko. Keď uvidíte jedlú hubu môžete si gratulovať, pretože v jej okolí môžete nájsť zopár ďalších jedincov.
Aby ste si zabezpečili miesto bohatého výskytu húb aj na ďalšiu sezónu, odporúčame vám huby odrezať tesne nad zemou a podhubie zo zeme zbytočne nevyberať. Taktiež časť huby, ktorá ostala v zemi sa vám odvďačí, keď ju prikryjete hrabankou, aby nevyschla.
Neazbúdajte na miesto výskytu huby. Najlepšie je značenie miest pre vlastnú potrebu. Keď si to poznačíte, na ďalší rok hravo zvládnete nájsť nové pokolenie hríbov. Taktiež si z lesa odneste len toľko kusov, koľko stačíte spracovať a zjesť. Nechajte niečo aj v prírode pre iné živé "bytosti".
Huby vhodné na sušenie
Predstavujeme vám základné druhy húb vhodné na sušenie:
- hríb dubový
- hríb smrekový
- hríb bronzový
- hríb sosnový
- rôzne druhy suchohríbov a kozákov
- bedľa vysoká
- uchovec bazový a ďalšie
Pravidlá ošetrenia, sušenia a uskladnenia húb
Pri každom jednom jedincovi, ktorého si chcete zobrať domov dbajte na to, aby bol očistený od lístia, hrabanky a iných nečistôt, ktoré sa naňho v lese nalepili. Vďaka tomu si tak zabezpečíte menej práce, keď ich doma budete pripravovať na sušenie.
Príprava húb na sušenie pozostáva z dodržania týchto pravidiel:
- očistené huby krájajte na drevenej doske pomocou ostrého kuchynského noža
- pri krájaní si všímajte, či huby nie sú červivé alebo napadnuté nežiaducim hmyzom
- všetky poškodené a napadnuté časti odrežte a vyhoďte do kompostu
- huby krájajte pozdĺžne na 3 až 5 mm hrubé plátky
- s krájaním húb dlho neotáľajte, aby vám nesplesniveli, alebo sa inak neznehodnotili
- vytriedené, nakrájané kúsky húb jednotlivo porozmiestňujte na sušiacu plochu
- počas sušenia húb zabráňte vniknutiu vlhkosti (ak sušíte na slnku, na noc ich schovajte do suchej a teplej miestnosti, keď začne páliť slnko, opäť ich dajte sušiť)
- pravidelne huby otáčajte a kontrolujte
Potrebné informácie o tom, kam na huby a kde rastú na Slovensku nájdete TU.
7+ spôsobov ako sušiť huby (hríby)
- spôsob pozostáva zo sušenia húb v elektrickej alebo teplovzdušnej rúre
- spôsob využijete pri sušení húb v sušičke na ovocie a zeleninu
- spôsob sa týka sušenia v mikrovlnnej rúre
- spôsob sa týka sušenia húb na novinovom papieri
- spôsob využijú nadšenci jednoduchého navliekania húb na krajčírsku niť pomocou ihly
- spôsob sušenia húb na slnku sa osvedčuje pre huby s vysokým podielom vody
- spôsob sa týka voľného sušenia húb na plechu vystlanom papierom na pečenie
- spôsob sa zaoberá sušením na veľkoplošných a voľne visiacich sitách
Ako sušiť huby v teplovzdušnej (elektrickej) rúre
Pred samotným sušením, si hríby roztrieďte podľa veľkosti a nakrájaných častí a rovnomerne ich potom naukladajte na plech. Môžete použiť aj papier na pečenie alebo nič, no nezabudnite, že medzi hubami nechajte určitú vzdialenosť, aby sa vzájomne nedotýkali. Ak ste si huby správne pripravili, môžete si predhriať rúru na 20°C.
Teplovzdušnú rúru nechajte bežať na 20 až 25°C prvé dve hodiny a potom zvýšte teplotu na 40 až 45 °C a sušte pozvoľna niekoľko hodín. Pri postupnom zvyšovaní teploty nepoškodíte štruktúru húb a prebytočná voda sa efektívne odparí. Nezabudnite plech pravidelne otáčať a takisto aj polohu húb. Dvierka na teplovzdušnej rúre nechajte mierne pootvorené, aby sa vlhkosť mohla bez problémov odparovať.
Výhody a nevýhody sušenia húb v teplovzdušnej rúre:
➕ sušenie húb v dostupnom elektrickom spotrebiči
➕ možnosť regulácie teploty a prúdenia vzduchu
➕ väčšia plocha sušenia na viacerých poschodiach
➕ výborná kvalita sušených húb
➖ mierna hlučnosť elektrického spotrebiča
➖ vyššia spotreba energie
➖ typická silne aromatická vôňa
➖ pravidelné pretáčanie plechu a húb
Usušené hríby môžete použiť na prípravu výbornej kapustnice bez mäsa!
Ako dlho sušiť huby v sušičke - na koľko stupňov sušiť huby
Vďaka zabudovanému časovaču a citlivému termostatu viete nastaviť ideálnu teplotu na sušenie húb v kvalitnej sušičke, ktorá je určená na sušenie bylín, ovocia či zeleniny. V sušičke sa nemusíte báť nerovnomerného sušenia potravín. Pri sušení nahrubo nakrájaných húb môžete po čase jednotlivé poschodia premieňať, aby sa huby usušili rovnomerne. Ideálna teplota na sušenie húb je 45 °C. Pre jednotlivé sušičky existujú špeciálne návody, podľa ktorých by ste sa pri sušení mali riadiť.
Výhody sušenia | Nevýhody sušenia |
možnosť nastavenia teploty a času pre sušenie | malá sušiaca plocha neusuší naraz toľko húb ako veľkoplošné sitá |
rovnomerné prúdenie vzduchu a odvod prebytočnej vlhkosti | staršie typy sušičiek bývajú hlučné a spotrebujú viac energie než tie nové |
možnosť zapojenia kdekoľvek, kde je elektrická zásuvka (vyhnete sa aromatickej vôni) | uvoľňuje aromatickú vôňu |
nepodlieha výkyvom počasia | niekedy sa sušenie nemusí vydariť |
výborná kvalita sušených húb (šetrný spôsob sušenia) | závislé od dostupnosti elektrickej energie |
Ako sušiť huby v mikrovlnke - na akej teplote sušiť huby
Tento spôsob sušenia húb sa nepovažuje za najlepší spôsob už len z toho dôvodu, že ohrev jedla v mikrovlnke je odjakživa kritizovaný pre vlny, ktorým jedlo pri ohreve a človek podlieha. Taktiež aj preto, že do mikrovlnky sa vám nepodarí nasúkať celú nazbieranú nádielku húb naraz, aby sa mohla sušiť. Veľkým rizikom pri sušení húb v mikrovlnke je aj možný vznik požiaru, pretože by huby mohli vzplanúť, lebo obsahujú aj kovy.
Ak to predsa len chcete skúsiť tak:
- nastavte si výkon mikrovlnnej rúry na 130 W
- vložte dnu rovnomerne rozložené huby na tanieri a nechajte sušiť 20 minút
- po uplynutí doby sušenia nechajte huby 5 minút odpočívať na vzduchu
- tento proces opakujte 2 až 4 krát, kým sa huby úplne nevysušia
- pri sušení húb v mikrovlnnej rúre občas spotrebič skontrolujte, či nedošlo k vznieteniu
Ako sušiť huby na novinách
Tradičný, no dnes možno už zastaralý spôsob sušenia húb si vyžaduje papier alebo noviny, ktoré nie sú pokryté hrubými nánosmi farebného atramentu. Ak nebudete huby na novinách pravidelne otáčať a novinový papier meniť, hrozí riziko rozšírenia plesne, ktorá vo vlhkom a tmavom prostredí vie veľmi rýchlo vykvitnúť.
Ak ste zástancom EKO spôsobu, že zrecyklujete noviny a pritom nezaťažíte energie, skúste vyberať noviny bez zbytočnej farebnej koláž a také, ktoré sa dajú recyklovať alebo už boli recyklované. Huby na tieto noviny rovnomerne rozmiestnite a umiestnite na suché, dobre vetrané miesto. Počas procesu sušenia pravidelne huby kontrolujte. Po usušení papier vyhoďte do koša. Ak neviete, do ktorého koša patrí aký odpad, inšpirujte sa radami o triedení odpadu v našom článku.
Ako sušiť huby na niti a na slnku
Sušenie húb na niti pozostáva z dôslednej prípravy, kde si jednotlivé vopred očistené a nakrájané kúsky navlečiete na pevnú niť pomocou ihly. Jednoduchým prepichnutím huby ihlou prevlečiete niť a na jeho konci urobíte malý uzlík, aby sa vám huby po šnúrke nekĺzali. Girlandu z húb zavesíte na dobre vetrané a teplé miesto, aby sa huby pekne posušili.
Huby sa dajú jednoducho sušiť aj na slnku. Tento spôsob sa odporúča najmä v teplých mesiacoch roka, pretože vlhkosť vzduchu nie je taká vysoká ako po iné mesiace roka. Ak budete huby sušiť na slnku vždy ich majte na pevnom dobre vetranom podklade a na slnečnom mieste. V prípade zmeny počasia huby preneste do suchej miestnosti. Ďalej pokračujte so sušením na teplom a suchom mieste.
Nenechajte ujsť tému sušenia húb aj z iného pohľadu, ktorý nájdete tu.
Ako uskladniť usušené hríby?
Každá práca je dobre vykonaná len vtedy, keď sa robí dokonca. Čo tým chceme povedať? Predsa to, že po každom sušení je dobré mať vopred prichystané sklenené alebo plechové nádoby, ľanové či plátenné vrecká, do ktorých usušené huby budete ukladať.
Veľmi dobrým typom proti splesniveniu húb je vloženie bobkového listu do spomínaných nádob alebo vrecúšok. Ten pohltí prebytočnú vlhkosť a vám nehrozí, že prídete o vašu usušenú várku húb. Samozrejmosťou je fakt, že nádoby musia byť dobre uzatvorené a uskladnené v suchom prostredí.
Ak by ste boli zvedaví na to, ako a kde nájdete huby u našich susedov v Česku nechajte sa inšpirovať týmto článkom.
Komentáre