Sezóna hubárčenia sa pomaly blíži a vy sa neviete dočkať, kedy zahájite pátranie po hubách? Ako iste viete, hubári si veľmi dobre strážia svoje obľúbené miesta a preto ich len tak ľahko nenájdete. Kde a ako nájdete bohaté lokality plné húb sa vám pokúsime zhrnúť v našom článku.
Foto: Pixabay
Rozdiely medzi hríbmi a hubami
Obdobie výskytu hríbov
Oblasť a doba výskytu hríbov?
Kde nájsť huby a hríby?
Východné Slovensko a výskyt húb
Záhorie a huby
Bratislava, Trnava: výskyt húb
Trenčín a Prievidza: huby
Kysuce a huby
Bytča: výskyt húb
Stredné Slovensko bohaté na huby
Levice a Topoľčany: hríby
Huby a hríby – aký je medzi nimi rozdiel?
Prvým krokom k úspešnému poznávaniu rozdielov medzi druhmi húb je, že si budete musieť zadovážiť odbornú literatúru (lexikón alebo kľúč na poznávanie húb) a postupne sa naučíte rozpoznávať odlišnosti medzi jednotlivými druhmi v teréne.
Huby ako také tvoria veľký celok, do ktorého patria hubové organizmy, rastliny a plesne. Typickým znakom húb sú lupene umiestnené pod klobúkom. Jednoduché platné pravidlo hovorí aj to, že nie každá huba môže byť hríbom.
Hríby ako také sa zaraďujú do celku húb. V teréne hríby spoznáte aj tak, že im pod klobúkom rastú tzv. rúrky, ktoré má väčšina zbieraných druhov masliakov, suchohríbov, kozákov, dubákov a pod..
Aké huby rastú teraz? Kde rastú hríby aktuálne
Na jar, teda v období od januára do apríla sa môžete tešiť na pestrú nádielku zdravej hlivy ustricovej, lievikovitej či závojovej. Pre labužníkov sa kdesi nájde aj prenikavo aromatická hľuzovka. Nezabudnite sa v tomto období poobzerať po smrčkoch.
V letnej sezóne (jún, júl, august, prvá polovica septembra) sa môžete tešiť na nádielku jedlých húb, ako napr. čiaška vosková, hliva buková a hliva lievikovitá, hnojník obyčajný. Hríby na Slovensku rastú väčšinou na miestach, kde sa udrží dobrá vlhkosť pôdy a vzduchu, pod konármi stromov v polotieni.
Určite sa zamerajte na tieto ľahko rozpoznateľné druhy: suchohríb hnedý, kuriatka jedlé, bedľa vysoká a kozák brezový, masliak obyčajný a hríb dubový. Spolu so správnym atlasom húb, mobilnou aplikáciou “Na huby” a skúseným zberateľom hríbov sa vám miesta s lesnými klenotmi odhalia rýchlejšie.
V nasledujúcej tabuľke vám poskytneme prehľad rôznych druhov húb, ktorých výskyt sa preklápa z jedného obdobia do druhého s tým, že pribúdajú aj nové druhy húb.
Obdobie výskytu jedlých hríbov | Druhy jedlých hríbov |
január - apríl | hliva (ustricová; lievikovitá; závojová) hľuzovka (Borchiova; čierna) smrčkovec (český; náprstkový; vráskavý) smrčok kužeľovitý uchovec bazový |
máj - august | hliva buková hríb (bronzový; dubový; modrejúci; siný; sosnový; zrnitohlúbikový, Frostov) kozák (belostný; brezový; dubový; hnedý; hrabový; osikový; sosnový; rozličnofarebný; sivozelený; smrekový; žltooranžový; žltopórový) kuriatko jedlé masliak (obyčajný; lepkavý; kravský; strakatý; zrnitý; duglaskový) pečiarka (hájová; obyčajná; ovčia; poľná) plávka (obyčajná; medová; hrabová; jahodovočervená) rýdzik (dubový; pravý) suchohríb (červenohnedý; hnedý; plstnatý; žltomäsový) vatovec obrovský bedľa (vysoká; červenejúca; čipkovaná; hustošupinatá; štíhla) |
september - december | hľuzovka belavá hríbnik (gaštanovohnedý; modrejúci; dutohlúbikový) konárovka ametystová koralovec (bukový; jedľový) kozák (škoricovohnedý; čierny; topoľový) kuriatko (lievikovité; sivé; žltohnedé) lúčnica snehobiela masliak (kopcový; tridentský; biely) pečiarka (lesná; Benešova; Maškova; sladkastá; ovčia) plamienka zimná plávka (ametystová; bodkovaná) podpňovka (neskorá; drobná) pôvabnica (voňavá; fialová; mramorová) uško citrónovožlté |
Pripravte si zo sušených hríbov plnené pirohy zo zemiakového cesta. Budete sa oblizovať!
Kde rastú hríby? Kedy začínajú rásť huby?
Slovensko je bohatá krajina na vhodné lokality, ktoré sú obsypané nielen nejedlými a jedovatými hubami, ale i tými jedlými. Pre zber jedlých húb si určite vyberajte záveterné juhozápadné a severozápadné svahy s dostatkom vlhkosti a chladnejšou klímou.
Vhodné lokality nájdete v regiónoch Slovenska, ako napr.:
- Turiec
- Tatry a Liptov
- Orava a Kysuce
- Záhorie
Ak sa vyberiete na huby na jar a začiatkom leta, vyhľadávajte slnečné stanovištia na okrajoch lesov, lúk, pri rôznych lesných cestách. Musíte mať však šťastie na dobré počasie s dostatočnou vlhkosťou. Počas suchého a veľmi horúceho leta sa hubám až tak nedarí, preto vyhľadávajte vlhkejšie doliny Slovenska.
Foto: Pixabay
Na jeseň sa vyberte za hubami do hustejšieho porastu, kde sa im v tomto období veľmi darí. K nájdeniu vhodných lokalít vám okrem mobilnej aplikácie s miestami výskytu húb pomôžu aj rôzne diskusné fóra, kde si ľudia vymieňajú osobné skúsenosti. V prípade, že sa chystáte na huby za hranice Slovenska, napr. do Českej republiky, prečítajte si tento článok a inšpirujte sa vychýrenými lokalitami.
Kam na huby?
Výskyt hľadaných húb je viazaný na existenciu mycélia, teda podhubia materskej huby. Keď sa v prírode nachádza dostatok mycélia, môžete sa v prípade priaznivých podmienok tešiť na pestrú škálu plodníc v okolí stromov a krovín, potokov a močiarov.
Zaujímavosťou je fakt, že rozvetvený koreňový systém stromov spolupracuje s mycéliom húb. Tento vzťah sa nazýva mykotická symbióza. Strom, ako dobrý hostiteľ, dodáva mycéliovým vláknam dostatočnú výživu a spokojné mycélia im na oplátku poskytujú taktiež vhodné dobroty.
Výskyt húb nezáleží len od symbiózy, ale i od podmienok ekosystému, v ktorom sa mycélia vyvíjajú. Preto sa pred zberom húb uistite aké počasie prevládalo pred nedávnym dažďom a overte si rozdiely teplotných zmien medzi dňom a nocou. Ak by tieto rozdiely neboli príliš vysoké, nádielka húb bude určite bohatá.
Naučte sa správne sušiť hríby a vychutnajte si ich aj neskôr.
Rastú huby?
Dobrým tipom je aj fakt, že existencia konkrétneho podhubia na koreňový systém konkrétneho druhu stromu zaručuje istotu opakovaného zberu húb z toho istého miesta. Pomôckou pre vás môže byť aj názvoslovie húb, ktoré sa častokrát odvíja od miesta, v ktorom rastú. Ku príkladu uvádzame napr.: kozák hrabový, masliak smrekovcový, hríb dubový alebo hríb sosnový.
V mape si nezabudnite označiť miesta výskytu konkrétnych druhov húb, ktoré ste našli, a o rok ich môžete opäť navštíviť a tešiť sa z nádielky hríbov. Práve v tomto princípe tkvie tajomstvo úspechu hubárov, ktorí si každoročne odnášajú plné košíky týchto darov prírody. Keď mu porozumiete, môžete nazbierané hríby usušiť a použiť trebárs na prípravu tradičnej vianočnej kapustnice.
Kedy a kde rastú huby 2024?
Vedeli ste, že jedlé huby rastú počas celého roka? Dokonca niektorým druhom húb, ako sú napr. pôvabnice, vyhovuje pre rast aj zimné obdobie! Najžiadanejším obdobím pre zber húb je samozrejme teplejšie a stálejšie počasie v mesiacoch od apríla do novembra.
Obdobie od júna do novembra je bohaté na rôzne druhy kozákov a kuriatok, plávok či suchohríbov. Medzi prvé jedlé a vysoko cenené huby, ktoré by ste si mohli uchmatnúť už v marci, patria smrčkovité huby (smrčok jedlý, smrčok vysoký a smrčkovec český).
Od apríla do mája môžete naraziť na ďalšiu delikatesu, čírovnicu májovú, tzv. májovku, ktorá rastie na okrajoch listnatých lesov, v rôznych krovinách a na lúkach. Pozor, nemýľte si ju s jedovatou hodvábnicou veľkou!
Rastú už huby na východe?
Ak chcete vedieť, či rastú huby na východe Slovenska, skúste sa obrátiť na Hubársku a bylinkársku poradňu v Liptovskom Mikuláši. Kontakt na toto zariadenie nájdete v tabuľke nižšie.
Hubárska a bylinkárska poradňa |
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Ulica 1. mája 38 Liptovský Mikuláš tel: 044/547 72 34; 547 72 35 |
Z dostupných informácii vieme, že na východnom Slovensku sa nachádzajú lokality, na ktorých huby rastú a na ktorých sa hubám v dôsledku zhoršujúcich klimatických podmienok až tak nedarí. Vášniví hubári sa však týmto trendom nenechajú odradiť a nanovo vyhľadávajú nové a nové lokality, aby uspokojili svoju hubársku vášeň.
Ak sa predsa len vyberiete na huby do Popradu a na huby do Sniny môžete sa tešiť na niekoľko úspešných úlovkov z týchto lokalít:
- vo Vyšných Hágoch a okolí sa vyskytuje hríb zrnitohlúbikový
- v blízkosti Popradu rastie hríb dubový a hríb smrekový, hríb zrnitohlúbikový a masliak zrnitý, suchohríb hnedý a kozák brezový
- okolie Sniny je bohaté na trsy hlivy bukovej a hlivy lievikovej
Kam na huby v Prešove a v Košiciach?
Na huby Prešova môžete vyraziť do Slanských vrchov, kde za dobrých podmienok nájdete: kozák osikový a kozák dubový, kuriatka jedlé a hríb zrnitohlúbikový - “modrák”, rýdzik pravý, masliak obyčajný a masliak smrekovcový.
Na otázku, kde rastú hríby v Košiciach, vám môžeme odpovedať paletou miest. V okolí obce Poproč sa vyskytujú rôzne druhy suchohríbov a plávok. V Hanušovciach nad Topľou nájdete hríb dubový, kozák osikový a kozák topoľový. V Michalovciach, časť Topoľany rastú rôzne druhy kozákov, napr. taký kozák topoľový je zaiste dobrota!
Kam na huby: Záhorie
Rastú huby na Záhorí? Samozrejme, že rastú. Záhorie je považované za raj hubárčenia, vďaka ideálnym podmienkam pre rast húb. Na Záhorí môžete nájsť hríby v období od mája do septembra v zmiešaných lesoch a pieščitých pôdach, v okolí močiarov. Nazbierané, nižšie uvedené druhy hríbov by ste mohli by využiť na chutné jedlo, akým je aj hovädzia sviečková.
Druhové zloženie húb zo Záhoria pozostáva z týchto pokladov:
- hríb dubový, hríb sosnový (borovicové lesy) a hríb zrnitohlúbikový
- masliak obyčajný a masliak strakatý (mladé borovicové lesy)
- kozák brezový a kozák osikový
- suchohríb hnedý
- rôzne druhy plávok a kuriatok
Za záhorácke hľadané delikatesy sa považuje aj kučierka veľká, tzv. barania hlava a jesenná čírovka zelenkastá, tzv. sviňúrka. Aj počas zimy tu nájdete zimný druh, plamienku zamatovohlúbikovitú, tzv. vianočnú hubu.
Skvelým tipom na výlet je aj Lakšárska Nová Ves, ktorá je bohatá na rôzne odrody hríbov. Avšak v tejto lokalite zbierajte huby len tam, kde je to povolené.
Západné Slovensko: kam na huby Bratislava, Trnava
Neďaleko hlavného mesta Slovenska môžete zájsť do lesov, kde určite narazíte na trsy hlivy lievikovej, ako aj na hríb smrekový. V okolí Trnavy sa nachádzajú oblasti Buková a Jahodník, ktoré poskytujú útočisko hríbom dubovým, suchohríbom plstnatým a kuriatkam jedlým, kozákom hrabovým a kozákom osikovým.
Ak chcete ísť na huby do Malaciek a do Pezinku či na huby do Modry, počítajte s tým, že v týchto oblastiach západného Slovenska nájdete podobné druhy, aj keď bohatosť nazbieranej nádielky bude závisieť od podmienok prostredia.
Druhy hríbov, ktoré nájdete v tejto oblasti Slovenska v okolí potokov, pretože je tam dostatok vlahy a prospešná klíma:
- hríb dubový
- kozák osikový a kozák hrabový
- kuriatka jedlé
- rôzne druhy plávok
Foto: Pixabay
Kam na huby: Trenčín, Prievidza
Neďaleko mesta módy sa nachádza prekrásna príroda, ktorá ponúka hubárčenie v Hornej Súči a Chocholnej (hliva ustricová). Vyberte sa na huby do Trenčína a jeho okolia a nájdete aj uchovec bazový (tzv. Judášovo ucho), hríb dubový a kozák osikový, kuriatka jedlé, bedľu vysokú a lievik trúbkovitý. V zimnom období tu natrafíte aj na plamienku zimnú.
Na otázku, či rastú huby v Trenčíne, vám zodpovieme kladne. Čo sa týka Prievidze, tam nie sú lokality pre zber húb až tak známe, avšak niet sa čomu čudovať. Hubári si veľmi dobre chránia svoje obľúbené miesta. Poznáme len druhy, ktoré v okolí Prievidze hubári našli, avšak bez udania konkrétneho miesta nálezu.
Nájdené druhy:
- suchohríb hnedý
- rýdzik pravý
- bedľa vysoká
- kozák smrekový a kozák osikový
Rastú huby na Kysuciach?
Áno! Severozápadný región Slovenska ponúka širokú škálu druhov húb a hríbov, ktoré ľudia veľmi radi zbierajú. Medzi najznámejšie druhy, ktoré tu objavíte patria: hríb smrekový a suchohríb hnedý, čírovka buková a bedľa vysoká, kozák hrabový a kozák osikový, šiškovec šupinatý a tanierovka oranžová. Zamierte do neďalekých severných lesov Kysúc a naplňte svoje košíky!
Kam na huby v okrese Bytča?
Ak sa vyberiete na Javorníky stredného Považia, sme si istí, že narazíte na množstvo skvelých jedlých druhov húb. Na huby do Štiavnika neďaleko Bytče sa vám oplatí ísť nazbierať hríb zrnitohlúbikový a hríb dubový, hríb sosnový a suchoríb hnedý, kozák topoľový a bedľu vysokú. O ostatných možných úlovkoch a lokalitách Štiavnika a okresu Bytča sa môžete poradiť s nadšencami hubárčenia na rôznych portáloch.
Stredné Slovensko: kam na huby Dubové, Banská Štiavnica, Zvolen
Centrálna časť Slovenska sa môže pochváliť miernym pásmom s chladnejšími a vlhkejšími dolinami a kotlinami, čo vyhovuje rastu hríbov. Takisto aj mierne teplá a teplá oblasť stredného Slovenska disponuje stálejším počasím, čo je veľké plus pre výskyt hubových organizmov. Ideálne podmienky zaručujú bohatosť nádielky.
- v obci Dubové, ktorá sa nachádza v tom chladnejšom pásme, môžete nájsť bedľu vysokú, hríb zrnitohlúbikový a hríb sosnový, kozák osikový a rôzne druhy plávok
- v teplejšom pásme prírody Banskej Štiavnice sa vyskytuje hríb smrekový, kozák hrabový a kozák osikový, kuriatka jedlé
- na sopečných vrchoch mierne teplej oblasti mesta Zvolen a okolia (Detva, Budiná, Blažková jama, Sekierska dolina) sa nachádzajú rýdziky pravé, rôzne druhy plávok, kuriatka jedlé, kozáky osikové, hríby smrekové a suchohríby plstnaté, strapačky lososovité
Kam na huby – Levice, Topoľčany
Severovýchod Podunajskej pahorkatiny ukrýva mesto Levice a jeho vhodné lokality pre zber bedlí vysokých a suchohríbov hnedých, číroviek topoľových a hríbov dubových, hlív lievikových a hlív bukových, kozákov smrekových a kozákov osikových.
Dve horské pásma, Tribeč a Považský Inovec, chránia mesto Topoľčany spolu s hubárskymi lokalitami (napr. Medvedí vrch) pred nepriazňou počasia a doprajú tak pocit šťastia všetkým vášnivým hubárom, ktorí sa tešia zberu hríbov dubových, kuriatok jedlých a rôznych druhov suchohríbov a masliakov.
Veríme, že prechádzky po čerstvom vzduchu, s plným košíkom jedlých húb v akomkoľvek kúte Slovenska, vám prinesú potešenie a zdravotné benefity. Popri zbieraní húb buďte opatrní, a ak sa chcete vyvarovať stretu s medveďom, pokyny nájdete TU.
Komentáre