Používate výhradne len Google maps, alebo dáte šancu aj iným navigáciám? Spoznajte s nami aplikáciu Waze, vďaka ktorej vás na cestách už nič neprekvapí.
Foto: Profimedia
Hodnotenie aplikácie Waze: 8.2/10
- Navigácia: jedna z najlepších dostupných aplikácii pre navigáciu zdarma. Zaručene vás dopraví do cieľa v čo najkratšom možnom čase.
- Funkcie: široká škála zaujímavých funkcií ako hlásenie dopravných hliadok, obmedzení, označovanie obľúbených lokalít a mnoho ďalšieho. Obrovská nevýhoda je neschopnosť aplikácie fungovať v offline režime, čo môže byť nepríjemnou prekážkou pri strate signálu.
- Užívateľské rozhranie: dizajnovo prepracované a priateľské užívateľské prostredie v ktorom sa rýchlo zorientujete. Veľmi jednoduché a intuitívne používanie.
Waze live map – Vždy aktuálna dopravná situácia
Waze je navigačná aplikácia, ktorá vám pomôže získať prehľad o aktuálnom dianí na vašich cestách. Waze nie je len o GPS navigácii, ale slúži najmä ako komunikačný nástroj pre šoférov. S touto aplikáciou budete vždy vedieť o aktuálnych obmedzeniach, policajných kontrolách, haváriách či obchádzkach.
Waze umožňuje svojim užívateľom vzájomne sa informovať o všetkých problémoch na cestách a vybrať tak pre vás vždy aktuálnu a čo najrýchlejšiu trasu do cieľa. S aplikáciou Waze vás už žiadne uzávierky či nekončiace kolóny neprekvapia.
Sledujte dopravnú situáciu pod Strečnom.
Aplikácia Waze zdarma aj do mobilu
Aplikáciu Waze si môžete otvoriť vo svojom webovom rozhraní, alebo si ju stiahnuť do mobilu a mať ju na cestách vždy po ruke. V závislosti od používaného operačného systému si Waze stiahnete úplne zdarma v Apple App Store, Google Play Store, alebo Windows Phone Store.
Ak používate staršie mobilné zariadenie, uistite sa, že váš systém beží minimálne na verzii iOS 5.0, Android 3.2, alebo Windows phone 8 a vyššie. Inak by vám aplikácia nemusela fungovať správne.
Ako funguje Waze app – návod
Po stiahnutí aplikácie do svojho smartfónu si ju jednoducho nainštalujete. Aktuálne sú v aplikácii dostupné viaceré jazykové varianty vrátane slovenčiny. Aby vám aplikácia fungovala, potrebujete zariadenia s aktívnym internetovým pripojením a GPS lokalizáciou.
- Prvé spustenie aplikácie Waze trvá o čosi dlhšie, keďže aplikácia si sťahuje potrebné data.
- Pri spustení musíte aplikácii povoliť využívať vaše údaje o polohe zariadenia.
- Následne máte na výber založiť si nový účet, alebo sa prihlásiť už do existujúceho. Ak ste novým užívateľom, kliknite na možnosť ZAČAŤ, čím zvolíte prvú variantu. Registráciu si môžete urýchliť prihlásením sa cez váš účet google. Ak ho nemáte, postupujte ďalej podľa pokynov v aplikácii.
- Už po pár klikoch by ste sa mali dostať do hlavného menu, priamo v appke.
- V aplikácii si nastavíte svoj typ vozidla, s ktorým plánujete vyraziť na cesty. Môžete nastaviť aj ďalšie nastavenia, ako typ paliva, či povolenia a diaľničné známky.
- Aplikácia dokonca umožňuje aj vyhnúť sa komplikovaným križovatkám, čo ocenia najmä začínajúci šoféri.
- Svoj cieľ cesty zadáte jednoducho – kliknutím na Môj Waze v ľavom dolnom rohu obrazovky.
- Vo Waze si môžete nastaviť aj obľúbené ciele ako Domov alebo Práca, alebo jazdiť k svojim obľúbených kontaktom. Pri vašej najbližšej ceste za svokrou vás už neprekvapí žiadna nečakaná dopravná situácia.
Ak potrebujete pomôcť, môžete si pozrieť aj toto video s podrobným návodom ako rozbehnúť aplikáciu vo vašom mobile.
Google maps vs Waze – ktorá je lepšia?
Mnohých možno prekvapí, že pôvodom izraelský startup odkúpila v roku 2013 práve spoločnosť Google. Aj napriek tomu, vývojári dostali voľnú ruku a tak si aplikácia Waze ide ďalej vlastnou cestou. Vodiči si preto často kladú otázku, ktorá z týchto aplikácii sa im na cestách vyplatí viac. Na odpoveď sme sa pozreli za vás a musíme skonštatovať, že obe aplikácie majú svoje plusy a mínusy.
Informujte sa o cenách PHM vo svete.
Výhody a nevýhody aplikácie Waze
Hlavou nevýhodou aplikácie Waze oproti Google mapám je to, že neobsahuje využitie svojich máp offline. To znamená, že pri strate internetového pripojenia pre vás môže byť aplikácia úplne nepoužiteľná.
Na druhej strane, opodstatnenie potreby internetového pripojenia je hlavnou prednosťou aplikácie Waze. Funguje totiž na nepretržitom aktualizovaní dopravnej situácie. Vie, kde sa tvorí kolóna, varuje vás pred policajnou kontrolou a nezavedie vás do uzávierky. Dokáže pritom používať aj hlasovú navigáciu, ktorá vám prečíta názvy ulíc, číselné označenia ciest, alebo návesti na diaľniciach.
V aplikácii Waze dávajú svoje tipy a odporúčania na optimálnu cestu aj priamo vodiči. Preto sa môže stať, že na odľahlých či menej frekventovaných cestách vám aplikácia Waze nájde odporúčanú trasu, pričom Google Maps môžu ostať bezradné.
Aplikácia je však závislá aj na počte svojich užívateľov a tak sa môže stať, že v rôznych kútoch sveta nemusí toto pravidlo vždy obstáť a niekedy vás lepšie navedú práve mapy Google.
Plusy a mínusy aplikácie Google Maps
Najväčšou výhodou Google Maps oproti Waze je, že vám zobrazí aj trasu s použitím mestskej dopravy, vlakových spojov, alebo sa do cieľa môžete vybrať aj pešo. Waze naopak vyhľadáva cestu len pre motorové vozidlá.
Ak však idete autom, kamiónom, alebo pokojne aj karavanom, obe aplikácie vás spoľahlivo dopravia do cieľa po čo najkratšej možnej trase. Líšia sa najmä svojim vizuálnym prevedením a intuitívnym ovládaním. Vo Waze si jednoduchšie nastavíte svoje obľúbené ciele, alebo kontakty, a niektorým užívateľom viac sadne jej grafické znázornenie. V Google mapách zas získate lifeview a pozriete si priamo fotky vašej ulice, alebo satelitné snímky danej oblasti.
My vám odporúčame mať po ruke obe aplikácie a ak k tomu máte príležitosť, overiť si svoju cestu na oboch. Na koniec je len na vás, čo budete užívateľsky viac preferovať a s ktorou aplikáciou sa vám bude lepšie pracovať.
Aktuálne ceny PHM na Slovensku pre roky 2022 a 2023 nájdete TU.
Komentáre