Každoročne vodiči motorových vozidiel musia sledovať prichádzajúcu letnú a zimnú sezónu, aby vedeli v správny čas vymeniť jeden druh pneumatík za druhý. Netreba zabúdať ani na fakt, že hĺbka dezénu vašich pneumatík by mala spĺňať zákonné minimum. Na tomto mieste nájdete informácie o tom, kedy a prečo je potrebné pneumatiky prezuť.
Zima - leto
Leto - zima
Dátum
Zimné vs. letné
Cena prezúvania
Prezúvanie doma
Kontrola hĺbky dezénu
Prezúvanie v zahraničí
Foto: Pixabay
Kedy prezuť zimné na letné pneumatiky 2024
Vedeli ste, že hoci prezúvanie zimných pneumatík je ošetrené zákonom, na prezúvanie zimných pneumatík na letné žiadna povinnosť zo zákona nevyplýva? To však neznamená, že je sa pneumatiky môžu prezúvať podľa vašej ľubovôle. Na čo sa treba v tomto prípade pozerať je aktuálnosť počasia.
Podľa zákona by zimné pneumatiky mali ostať na kolesách do posledného dňa v mesiaci marec, avšak ak je vonku počasie ešte stále nepriaznivé počasie a teplota vzduchu nestúpa nad 7 °C, nie je dôvod meniť zimné na letné pneumatiky.
Ak však teplota bude dlhodobejšie nad 7 °C, je potrebné túto výmenu pneumatík zvážiť. Zimné pneumatiky v tomto bode už strácajú svoje vlastnosti. Letné pneumatiky sa nahadzujú prevažne niekedy začiatkom apríla, niekedy aj trošku neskôr.
Je preto potrebné sledovať dlhodobejšiu predpoveď a tomu aj prispôsobiť výmenu zimných na letné. Keď už auto prezujete, bolo by dobré mu doplniť šťavu. V tomto článku nájdete prehľadné informácie o aktuálnych cenách PHM na Slovensku.
Kedy prezuť letné na zimné pneumatiky v 2024
Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. v znení neskorších predpisov hovorí, že zimné pneumatiky by sa mali na kolesá vašich áut aplikovať práve vtedy, keď sa na vozovke udržuje súvislá vrstva námrazy, ľadu a snehu, prípadne aj vtedy, keď viete predpokladať že sa povrch ciest zmení na poľadovicu.
Zimné pneumatiky sa obvykle prezúvajú každoročne od novembra, kedy teplota klesne pod 7 °C po dobu 3 dní, pretože vtedy strácajú svoje vlastnosti. Takto prezuté letné pneumatiky na zimné sa ponechajú až do konca marca.
Pri dnešnom výraznom globálnom otepľovaní, kedy teplota ročných období výrazne kolíše, zákonom daný termín 15. november pre zimné a 31. marec pre letné prezúvanie, nemusí byť úplne presný. Preto si na prezúvanie pneumatík vyhraďte dostatok času a pravidelne sledujte predpoveď počasia, ktorá bude najbližšia k daným termínom.
Keď už sa rozhodnete prezúvať, nerobte to po zákonom stanovenom termíne a riaďte sa pravidlom 4x4x4. Práve ono hovorí, že zimné pneumatiky by mali mať hĺbku dezénu 4 mm, mali by byť prezuté na všetkých 4 kolesách a využívané by mali byť najviac 4 roky.
Letné, zimné pneumatiky: dezén, zákon
Termín prezúvania letných pneumatík za zimné je pre tento rok stanovený na 15. november pre automobily kategórie M2 a M3, N2 a N3, ako aj pre nákladné automobily a osobné automobily, ktoré majú viac ako 8 sedadiel.
Zimné pneumatiky pre tieto vozidlá s hĺbkou dezénu minimálne 3 mm sa využívajú až do 31. 03. 2024. V prípade, že tento termín nestihnete alebo na to zabudnete a budete naďalej jazdiť na letných pneumatikách, hrozí vám riziko dopravnej nehody alebo pokuta vo výške 60 eur.
Ak vlastníte úžitkové vozidlá, pravidlo pravidelného prezúvania kvalitných pneumatík sa týka aj vás. Avšak s tým rozdielom, že v porovnaní s osobnými automobilmi je minimálna hĺbka dezénu stanovená až na dvojnásobok, teda 6 mm.
Úžitkové vozidlá majú aj ďalšiu povinnosť a to takú, že ak sú ťažšie ako 3,5 tony, musia mať zimné pneumatiky na všetkých kolesách náprav s trvalým prenosom hnacej sily. Bližšie informácie a ustanovenia, ktoré sa týkajú pneumatík nájdete v § 38 zákona o cestnej premávke.
Rozdiely medzi zimnými a letnými pneumatikami
Pre porovnanie vám v nasledujúcej tabuľke predstavujeme parametre zimných i letných pneumatík.
Zimné pneumatiky (v zimnom období) | Letné pneumatiky (v letnom období) |
kratšia brzdná dráha | nižší odpor pri jazde, väčšia úspora paliva |
lepšia priľnavosť na vozovke pokrytej snehom, mokrým alebo suchým ľadom, poľadovicou | lepšia priľnavosť pri väčšej teplote, lepšie brzdenie a zatáčanie na suchom i mokrom povrchu |
väčšia hlučnosť | menšia hlučnosť |
väčšia stabilita a dlhšia životnosť za predpokladu, že jazdíte šetrne a v období na to určenom | väčšia stabilita a dlhšia životnosť za predpokladu, že jazdíte šetrne a v období na to určenom |
lepšia trakcia na klzkom povrchu vďaka cik-cakovitým lamelám v dezéne | plytký dezén a veľké rebrovanie, menej drážok |
obsah pneumatík je tvorený mäkšou zmesou odolnosťou voči zamŕzaniu (vyšší podiel silice a zmäkčovadiel, oxidu kremičitého) | pružná (tvrdá) zmes, väčší blok dezénu |
označenie 3 vrcholmi s ❄️ | označenie summer/S/☀️ |
lepší výkon a väčšia bezpečnosť po snehových zľadovatených cestách pri teplote pod 7 °C | lepší výkon a väčšia bezpečnosť po suchých a mokrých cestách pri teplote nad 7 °C |
Pri kupovaní pneumatík buďte opatrní, pretože bývajú označené ako M+S, M.S alebo M&S. Tieto pneumatiky zväčša využívajú klienti v krajinách, kde nezáleží na tom, aká je sezóna. Väčšinou sa predávajú pre autá SUV.
Prezutie pneumatík - cena
Na prezúvanie pneumatík sa môžete objednať telefonicky alebo online na niektorú zo špecializovaných prevádzok, kde vám okrem prezutia pneumatík skontrolujú ich kvalitu, vyvážia vám kolesá na aute, aby sa vám dobre a bezpečne jazdilo, prípadne ponúknu aj uskladnenie pneumatík do ďalšej sezóny.
Ak dozrel ten správny čas, prezúvanie pneumatík nenechávajte na poslednú chvíľu. Termíny môžu byť obsadené a nepriaznivosť počasia a nedodržanie zákonnej lehoty povinného prezúvania pneumatík vás môže nepríjemne zaskočiť.
Cena prezúvania pneumatík sa odvíja od prevádzky, kde si to dáte spraviť, ale môže sa aj navýšiť. Kedy a ako? V prípade nedodržania zákonnej lehoty prezúvania pneumatík vás môže zastaviť policajt a udeliť vám mastnú pokutu a taktiež vám nemusí dovoliť pokračovať v jazde.
Taktiež pri spôsobení dopravnej nehody si náklady hradí vodič sám. Náklady na opravu auta a iných škôd spôsobených nezodpovednosťou vodiča poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené havarijné a povinné zmluvné poistenie nepreplatí.
V autorizovaných servisných prevádzkach vás prezúvanie pneumatík vyjde podľa toho aké veľké kolesá prezúvate, vyvažujete a taktiež akým štýlom (či sú gumy na diskoch alebo nie). V priemere ceny prezúvania pneumatík aj s vyvážením kolies vychádza od 30 € vyššie.
Návod na to, ako prezuť pneumatiky doma
Skompletizovanú sadu pneumatík s diskami si môžete vymeniť doma aj sami. Na túto činnosť si vyčleňte priestor (najlepšie krytý priestor, keby začalo pršať), deň aj čas. Stačí sa držať postupu, ktorý vám uvedieme a určite to hravo zvládnete.
- kúpte si kvalitné náradie
- oblečte sa do pracovného oblečenia, nasaďte si pracovné rukavice
- pod kolená si umiestnite podložku trebárs aj zo starej deky alebo polystyrénu
- preštudujte si návod na obsluhu (výmenu pneumatík) vášho auta
- auto zaparkujte na vodorovnú plochu
- kúpené náradie majte blízko auta
- v aute zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte 1. stupeň alebo automaty uveďte do stavu P (parking)
- nájdite miesto na boku auta, kde sa má umiestniť zdvihák
- povoľte skrutky o pol otáčky a sledujte či koleso auta je vo vzduchu alebo nie
- ak koleso ešte nevisí tesne nad zemou, zdvihákom auto ešte podvihnite
- odstráňte skrutky a zložte koleso, ktoré položíte pod auto (tento trik slúži ako poistka pri prípadnom zošmyknutí auta zo zdviháku)
- sledujte šípky na dezéne, ktoré ukazujú smer točenia kolesa a tak kolesá rozmiestnite
- podľa toho kedy auto prezúvate, nasaďte zimnú alebo letnú pneumatiku
- utiahnite skrutky tak, aby sa koleso nehýbalo
- vytiahnite pneumatiku spod auta a zdvihákom koleso spustite k zemi
- skrutky pevne dotiahnite a skontrolujte tlak v pneumatikách, dofúkajte ich
- prezúvajte len 1 koleso naraz a pravidelne kontrolujte skrutky a ich závity
- prezúvané pneumatiky očistite a uložte na chladné, suché a tmavé miesto bez prievanu (poskladané na sebe alebo zavesené)
V nasledujúcom videu si to môžete pozrieť aj live.
Prezuté auto naštartujte a skontrolujte jeho stav nielen zvonku, ale aj na displeji. Viac info o tom, čo si všímať na kontrolkách a čo jednotlivé symboly znamenajú nájdete tu.
Ako skontrolovať hĺbku dezénu
Ak vlastníte moderné pneumatiky, tak na dezéne, ktorý je vybavený rôznymi "náliatkami" sa môžete poinformovať o tom, aké je ich maximálne povolené opotrebovanie. Legislatíva Európskej únie nariaďuje, že minimálna hĺbka dezénu by mala byť minimálne 1,6 mm. Ostrieľaní vodiči vedia, že táto hodnota nestačí.
Aké je teda bezpečné minimum? Sú to 4 mm, ktoré môžete odmerať meračom dezénu alebo jednoduchým zasunutím striebornej hrany 2-eurovej mince, ktorá meria presne 4 mm. Ak sa vám strieborný pásik dvojeurovky ponorí do dezénu, máte šťastie.
Pneumatika je z tohto pohľadu vhodná na zimnú sezónu. Dbajte však na to, že hĺbka dezénu a celkový stav kolesa musia byť skontrolované po celom obvode pneumatiky. Kde presne zmerať hĺbku dezénu? Predsa v 3/4 strednej časti pneumatiky.
Prezúvanie pneumatík v susedných krajinách
Treba pamätať na to, že to čo platí v našej krajine, nemusí platiť v iných krajinách. Zákony a rôzne predpisy týkajúce sa správania vodičov na ceste sa líšia a preto, ak budete mať cestu do inej krajiny preštudujte si jej legislatívu, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam.
Ako sa vraví, že "neznalosť neospravedlňuje", v susedných i vzdialených štátoch to platí dvojnásobne. Ak si chcete doplniť informácie o povinnej výbave auta v Českej republike, môžete tak urobiť TU.
Komentáre