Rozmarín je vždyzelený ker, ktorý sa pestuje pre svoje liečivé a estetické využitie. Aké sú jeho benefity? Ako rozmarín pestovať? Odkiaľ tento voňavý krík pochádza? Viac podnetných informácií nájdete v texte.
Foto: Pixabay
Rozmarín lekársky (lat. Rosmarinus officinalis)
Veľmi pekná a aromatická drevitá rastlina je ozdobou každej záhrady nielen pre svoj vzhľad, ale i liečivé a prospešné účinky. Vždyzelený ihličnatý krík môže dosiahnuť výšku od 150 do 200 cm. Rozmarín kvitne bielymi, ružovými, modrými alebo fialovými kvetmi. Rozmarín pôvodne pochádza zo juhozápadu Stredomoria. Rastlinu používame v miernom množstve a vo forme sušených alebo čerstvých zelených stoniek s listami.
Rozmarín lekársky (trvalka) pestovanie, zber
Vedeli ste, že rozmarín lekársky sa pestuje už od staroveku? Rozmarín bol totižto zasvätený bohyni lásky, manželstva a vernosti, smrti a pominuteľnosti: Venuši. Používal a používa sa ako prísada do kadidiel, pri rôznych udalostiach ako je svadba (mládencovi sa ním ozdobí klobúk). Rozmarín sa zbiera od júna do augusta. Ak chcete tento voňavý krík pestovať aj vy, musíte dodržať pár zásad akými sú:
- pestovanie v humusovej, mierne suchej pôde
- pestovanie v polotieni, v jasnom tieni bez priameho slnka
- ochrániť ho proti mrazu, na ktorý je citlivý
- rozmnožujte ho na jar semenami alebo odrezkami, ktoré vysadíte priamo do pôdy, alebo ich namočíte do vody, a počkáte kým nepustia korienky
- konce výhonkov rozmarínu je potrebné pravidelne zastrihávať a tvarovať
Vedomosti o správnom sušení byliniek vám pomôžu aj pri sušení rozmarínu.
Ako pestovať rozmarín v byte? Rozmarín a jeho choroby
Ak chcete využívať účinné látky rozmarínu aj u vás doma, vyskúšajte ho pestovať aj v kvetináči. Je to veľmi rezistentná drevitá rastliny voči škodcom a chorobám. V prípade, že je kvetináč preliaty mu škodia plesňové (hniloba, múčnatka) či bakteriálne ochorenia (prejavy: škvrnitosť listov, zvädnuté stonky). V prípade, že sa uňho tieto problémy prejavia, rastline doprajte dostatočnú cirkuláciu vzduchu a prevzdušnenie pôdy. Zdravým, zabehnutým, ako i novým jedincom stačí:
- dobrá drenáž na spodku hlineného (mrazu-vzdorného) kvetináča
- záhradná zemina, alebo zemina pre stredomorské rastliny
- striedma ale pravidelná zálievka
- striedma doplnková výživa s obsahom vápnika
- polo-svetlé až svetlé stanovište bez priameho slnka (záhrada, balkón), parapet okna
- aspoň 6 hodín slnečného žiarenia
- na zimu ho premiestnite do miestnosti s teplotou od 5 do 10 °C a občas ho polejte, aby korene nevyschli
- v závislosti od veľkosti a rýchlosti rastu ho každé 3 až 4 roky ho presaďte do väčšieho kvetináča tak, že časť z jeho podzemnej a nadzemnej časti skrátite
Foto: Pixabay
Rozmarín účinky na vlasy
Medzi účinné látky rozmarínu lekárskeho patria: kyseliny a triesloviny, živice, horčíny a saponíny, silice a éterické oleje, vitamíny A, B a C, železo, vápnik, draslík a horčík, omega 3 a 6 kyseliny. Tieto látky napomáhajú pri:
- podpore odmasťovania, rastu, lesku, farby vlasov
- liečbe kožných vyrážok a mastnej pleti, ekzémov, rán
- správnom fungovaní imunitného systému
- zápaloch, vďaka antiseptickým účinkom
- pravidelnom vyprázdňovaní a uvoľnení plynatosti
- podpore trávenia a zvyšovaní chuti do jedla
- posilnení krvného obehu a zvýšení krvného tlaku
- detoxe, pretože má močopudný a prečisťujúci účinok
- podpore pamäte a upokojení nervovej sústavy
- odstraňovaní pocitu únavy a vyčerpania
- reume a zápale sedacieho nervu
- ženských chorobách a menštruácii
- riešení celulitídy
- zvýšení libida
- zvýšenie prevencie nádorových ochorení
Rozmarín recepty: rozmarínový olej (na vlasy)
Na poškodené, suché vlasy so sklonom k štiepeniu a lámaniu existuje rýchla pomoc. Je to rozmarínový olej určený na vlasy, ktorý vaše vlasy výrazne regeneruje a dodáva im vitalitu a lesk. Jeho používaním podporujete správne fungovanie vlasovej pokožky a tým aj eliminujete výskyt nepríjemných kožných prejavov. Rozmarínový olej na vlasy posilňuje vlasové korienky, čím eliminuje vypadávanie vlasov. V obchode ho dostať samostatne od 5 eur alebo vo forme prídavnej zložky v kondicionéroch, balzamoch, maskách či šampónoch na vlasy.
Sypané čaje: sušené bylinky
Rozmarín lekársky sypaný čaj: rozmarínový čaj
Rozmarínový čaj si môžete pripraviť aj pred spaním, aby vám pomohol lepšie zaspať. Pri jeho príprave postupujte podľa nasledujúcich bodov:
- Do varu priveďte 295 ml vody a pripravte si šálku.
- Medzitým si do šálky nasypte 1 ČL čerstvých listov rozmarínu.
- Vriacou vodou zalejte lístky a šálku prikryte.
- Čaj nechajte lúhovať 5 až 10 minút.
- V prípade potrebný čaj oslaďte medom alebo hnedým cukrom.
Foto: Pixabay
Okrasné dreviny a stromčeky (stredomorské rastliny): na kmienku
Rozmarín na kmienku
I keď sa môže rozmarín zdať ako okrasná drevina, ktorá osoží len svojim vzhľadom a vôňou, nie je to úplne tak. Rozmarín, ktorý vysadíte medzi fazuľu, tymian, šalotku, brokolicu, karfiol, kel, cibuľu, kapustu, mrkvu alebo šalviu, odpudzuje škodlivý hmyz (napr. chrobák Psilidae) a slimáky, ktoré by vám mohli úrodu znehodnotiť. Rozmarín môžete zasadiť priamo do pôdy alebo do kvetináča, ktorý jednoducho postavíte medzi hriadky uvedených plodín.
Ak pestujete rozmarín v kvetináči, môžete ho postupne tvarovať (počas jari a leta, do prvých mrazov) do tzv. lízatkovej podoby. Tým štýlom, že budete spodné výhonky pravidelne zastrihávať a odstraňovať s postupne hrubnúceho kmienku docielite zhustenie koruny. Živiny pôjdu do koruny a nebudú sa vyčerpávať na miestach, kde ich nie je potreba.
Naučte sa správne pestovať kvitnúce i nekvitnúce rastliny.
Komentáre