Nechtík lekársky je jednou z najpoužívanejších rastlín v záhradkárstve a v ľudovom liečiteľstve. Na čo slúži tzv. slniečko, nahotka liečivá, mesiačik či krusíček? Ako nechtík zbierať, sušiť a využiť vo svoj prospech? To všetko sa dozviete tu.
Foto: Pixabay
Nechtík lekársky (lat. Calendula officinalis)
Jednoročná bylinka, ktorá pochádza z južnej Európy skrýva v sebe veľkú silu. Ako ju spoznáte? Rastlina má rovnú rozkonárenú stonku, plstnaté listy a nápadné oranžové voňavé kvety. Je súčasťou záhrad. Dokáže dorásť až do výšky pol metra. Jej plody sú nažky, pomocou, ktorých sa aj rozmnožuje. V období kvitnutia a v čase plného slnka, od júla do augusta, je možné zbierať jeho kvety a sušiť na slnku do teploty 40 °C.
Vedeli ste, že keď sa blíži večer, kvety nechtíka lekárskeho sa zatvárajú? Nie nadarmo sa nechtík volá Calendula. Pôvod tohto slova tkvie v latinskom slove calendarium (v preklade kalendár), ktorý sa stal základom pre latinské pomenovanie nechtíka. Prečo vám o tom píšeme? Kedysi boli ľudia viac spätí s prírodou a všímali si deje okolo seba. Práve nechtík im pomáhal určovať počet dní, a to na základe otvárania a zatvárania svojich kvetov, ktoré kvitli od júla do augusta. Skúste si to všimnúť a priblížte sa prírode a jej chodom.
Liečivé rastliny (byliny): nechtík lekársky pestovanie
Nechtík obľubuje slnečné, teplé a vlhké miesta, ktoré sú chránené pred vetrom. Rozmnožovanie sa uskutočňuje pomocou semien. V marci až v apríli vezmite semená nechtíka a vysejte ich priamo do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené asi 50 cm.
Postupujte takto: semená vtlačte priamo do pôdy, hlinu v okolí rastúcej rastliny udržujte bez buriny. V auguste môžete celú rastlinku zrezať, aby v septembri mohla opäť zakvitnúť. Zbieraný nechtík dobre vysušte a skladujte na suchom a tmavom mieste, do 22 °C.
Cenná rada: ak nebudete rast nechtíka držať na uzde, veľmi rýchlo vzplanie. Niekomu tento proces môže vadiť, iným zas dvor plný oranžových kvetov robí radosť. všetko je vec preferencií.
Nechtík lekársky (listy, kvety) zloženie a využitie
Bylinka je veľmi liečiv, pretože obsahuje saponín, éterický olej, karotenoidy, horčinu kalendín, fytosterín, enzýmy, flavonoidy, slizovité látky, triesloviny a živicu, minerálne látky, vlákninu a vitamíny (A,C,D, E), kumaríny, chinóny, lipidy. Môžete ich využiť prostredníctvom čaju, oleja, krému, mastí, tikntúry alebo odvaru. Vďaka zázračnej kombinácii zložiek vám nechtík lekársky osoží najmä pri:
- prečistení organizmu
- znižovaní krvného tlaku
- potrebe zosilnenia činnosti srdca
- pri arytmii, hypertónii v klimaktériu
- infekčnej žltačke, baktériách a vírusoch
- úprave krvného obehu
- hojení rán a natiahnutých šliach
- liečbe kŕčových žíl a reumy
- liečbe zápalov ciev a nevyliečiteľných vredoch, fistulách
- probléme s omrzlinami a popáleninami
- riešení zhubných i nezhubných vredoch na prsiach
- znehodnotení plesní na nohách
- rôznych zápalových a regeneračných procesoch na koži, ale i v ústach
- liečení žalúdočných a črevných chorobách, vredoch, kŕčoch
- riešení porúch funkcie pečene, žlčníka
- zmiernení zápalov hrubého čreva a gastritídy
- podpore pečene
- prevencii proti rakovine, chorobe diabetes
Nechtík lekársky a nežiadúce účinky
Jednou z kontraindikácii, ktoré vznikajú pri užívaní nechtíka je precitlivenosť na jeho aktívne zložky, alebo na čeľaď astrovité, do ktorej nechtík patrí. Môže sa objaviť alergia, mierne kožné reakcie, avšak názory na jeho požívanie a používanie sa rôznia. Niekomu nechtík nevadí ani v čase tehotenstva, či v rannom veku od 6 do 12 rokov. Iní ľudia zas zastávajú názor, že jeho nepoužívanie sa nemá podceňovať.
Pri užívaní nechtíka neboli doposiaľ zaznamenané negatívne interakcie s liekmi a pod.. Keďže sa nerobili štúdie o tom, či sa nechtík môže užívať v tehotenstve a v období dojčenia, je zrejmé, že sa mu v tomto období radšej vyhnite. V každom prípade platí, že o jeho užívaní sa poraďte s ošetrujúci lekárom alebo lekárnikom. Niekedy sú odborníci práve bylinkári a lekári, ale opak môže byť pravdou. Musíte sami na sebe zistiť, čo vám pasuje a čo nie.
Nechtík lekársky: zber, použitie (masť, čaj)
Nechtíková masť, indulona
Nechtík lekársky čaj: účinky na oči
V nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako sa čaj z nechtíka lekárskeho pripravuje. Čaj užívajte najviac 3-krát denne. Ak si čaj kupujete, riaďte sa pokynmi na dávkovanie uvedenými na obale.
Nechtík lekársky pestovanie v kvetináči
Nechtík nemusí byť len pre liečenie tela, ako takého. Môže vás tešiť aj v kvetináči, pokiaľ mu doprajete svetlé, teplé miesto s dostatkom vlhkosti. Priepustný, humózny substrát a dobrú drenáž v hlinenom kvetináči. Práve v ňom vám bude rastlinka ľahšie dýchať a týmto spôsob aj pekne nasimulujete pôdne prostredie, ktoré má rastlina v obľube.
Komentáre