Jóga je prospešná nielen pre vaše fyzické, ale i pre vaše psychické zdravie. Zlepšuje vašu flexibilitu a pomáha pri správnom držaní tela a fungovaní metabolizmu. Chcete cvičiť jógu? Možno vás k tomu inšpiruje aj náš článok.
Jóga (základné informácie)
Meditácia: účinky a postup
Joga a názvy pozícií
Yoga pre začiatočníkov
Jóga pre zdravý chrbát
Ashtanga joga
Hormonálna jóga
Foto: Pixabay
Jóga (joga, yoga) a meditácia
Joga nemusí byť len fyzickým cvičením, ale aj formou meditácie, pri ktorej si uvoľníte vaše telo a myseľ od každodenného zhonu. Duševné zdravie je predsa rovnako dôležité ako to fyzické. Preto ak máte možnosť vo vašom okolí cvičiť jógu s kvalifikovanou lektorkou alebo lektorom, určite to vyskúšajte. Ak však trpíte nejakým zdravotným problémom, cvičenie jógy konzultujte s vašim lekárom.
Yogaday
Jóga a meditácia ako také sú spojené nádoby, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Meditovať môžete pred cvičením alebo po ňom. Netreba však zabúdať, že joga v tom hlbšom slova zmysle je určitým stupňom hinduizmu. Samotní hinduisti sú pri technikách jogy opatrní, aby si nepoškodili.
Je na vás akou cestou sa vyberiete. Či budete jogu brať len z povrchu a cvičiť techniky, ktoré vám pomôžu zlepšiť fyzické zdravie, alebo sa vydáte smerom, ktorý s našou kultúrou možno nemá nič spoločné, je len vaše rozhodnutie. V nasledujúcich riadkoch vám predstavujeme rôzne postupy a cviky, ktoré pomáhajú pri rôznych neduhoch. Či ich využijete alebo nie je len a len na vás.
Čo je meditácia a aké sú jej účinky?
Po anglicky sa meditácia označuje ako mindfulness. Jedná sa o techniku, pri ktorej sa zastaví čas a vy si zostríte svoje zmysly a precítite naplno prítomný okamih. Vaše telo sa prostredníctvom meditačných techník dostane do rovnováhy a dáva do poriadku nervové vnímanie človeka. Výsledkom správnej meditácie potom je:
- uvoľnenie a harmonizácia
- posilnenie zdravia a imunitného systému
- lepšia regenerácia buniek
- zlepšenie koncentrácie a trpezlivosti
- podporenie kreativity
- zmena (k lepšiemu) pohľadu na život
Ak neviete ako začať a chcete mať meditáciu smerovanú na vyriešenie nejakého problému, skúste vyhľadať konkrétu meditáciu na YouTube.
Ako začať meditovať?
- Pokúste sa upokojiť a sadnúť si niekde do ticha, kde sa budete cítiť bezpečne a samozrejme nebudete nikým a ničím rušený.
- Vaše miesto si môžete vylepšiť arómalampou, kvetmi, či sviečkami.
- Dodržujte v meditovaní pravidelnosť: meditujte pri východe alebo pri západe slnka.
- Sadnite si, zavrite oči a ruky si voľne položte vedľa tela. Ak si viete sadnúť do tureckého "tzv. lotosového" sedu, ruky voľne položte na kolená.
- Nadychujte sa pomaly nosom a vydychujte pomaly ústami. Pri každom nádych si simulujte prílev pozitívnej, novej a životodarnej energie. S každým výdychom sa zbavujte ťažkých myšlienok.
- Dýchanie prevádzajte v pravidelnom rytme a postupom času do tejto techniky pripnite aj zadržanie dychu na pár sekúnd.
- Pri nádychu si môžete niečo pekné priať, prípadne si niečo manifestovať alebo sa sústrediť na afirmáciu.
- Počas meditovania skúste vašu myseľ prestať počúvať, i keď sa vám hlavou bude víriť mnoho myšlienok, zvukov, okamihov a pod.. Potom sa vaša myseľ postupne upokojí a bude sa sústrediť len na to podstatné.
- Prevádzajte meditáciu každý deň v rovnakom čase. Jej trvanie sa môže postupne navyšovať. Po meditácii sa môžete pustiť do cvičenia jogy.
Bližšie informácie o formách meditácie nájdete aj v našom článku.
Jóga alebo joga - názvy pozícií
Podľa PSP sa slovo jóga malo používať bez dĺžňa. Je to preto, že toto slovo preniklo do európskych jazykov prostredníctvom anglického a francúzskeho jazyka, kedy sa dĺžeň vynechal. Zas v starej Indii, odkiaľ cvičenie joga pochádza, sa totižto slovo joga písalo úplne inak. Takto: ýóga.
Názvy pozícií jogy sa rôznia. NIektorí cvičitelia ich uvádzajú v indickom jazyku alebo ich pomenovanie je odvodené od názvu pozície. Medzi základ jogových asán patria predklonové a záklonové, úklonové a torzné, ako aj rovnovážne a obrátené polohy. V nasledujúcich bodoch si môžete prečítať, ako sa základné cviky v joge označujú:
- Tadasana - pozícia Hora
- Utkatasana - pozícia Stolička
- Adho Mukha Svanasana - pozícia Pes s tvárou dolu
- Virabhadrasana I. - Bojovník I.
- Trikonasana - pozícia Trojuholník
- Vrksasana - pozícia Strom
- Setu Bandha Sarvangasana - pozícia Most
- Plank - pozícia Doska
- Urdhva Mukka Svanasana - pozícia Pes s tvárou hore
- Savanasana - pozícia Mŕtvola
- Súrja Namaskar - pozícia pozdrav slnku
Foto: Pixabay
Pozdrav slnku (Sun Salutation)
Jedna z najznámejších pozícií jogy je pozdrav slnku. Do praxe sa dostala asi v 30-tych rokoch 20. storočia, ako symbol nového dňa. Medzi výhody tejto pozície by sme mohli zaradiť: zahriatie organizmu, lepšie prebudenie tela do dňa, posilnenie svalov a kĺbov, synchronizáciu dychu, tela a mysle. Ako správne cvičiť pozdrav slnku nájdete na tomto odkaze.
Jóga - šport na doma: jogové cviky, jogamatka
Jóga pre začiatočníkov
Pred cvičením sa oblečte do pohodlného úboru, v ktorom vás nebude nič ťahať a pripravte si podložku na cvičenie zvanú jogamatka. Ak prvýraz cvičíte jogove cviky, dávajte si pozor, aby ste sa nezranili. Odporúčame začínať s jednoduchšími pozíciami, ktoré vám ukážeme v nasledujúcom videu.
Jóga na chrbticu i pre deti
V nasledujúcom videu si môžete zacvičiť jogu zameranú na chrbát.
Ashtanga jóga a jej účinky
Tento typ jogy je tradičnou metódou, ktorá lieči telo a myseľ prostredníctvom dychových a fyzických cvičení. Ashatanga joga je vhodná pre seniorov, mladých, chorých i zdravých ľudí. Cvičenie sa obvykle začína pozdravom slnku a ukončuje sa relaxačnou pozíciou. Medzi tým cvičíte rôzne pozície Asany, pri ktorých sa učíte aj správne dýchať. Ashtanga joga sa skladá zo 4 sérií:
- 1. séria detoxikuje ľudské telo, označuje sa ako Yoga Chikitsa
- 2. séria uvoľňuje napätie, úzkosť a ďalšie psychické a emočné blokády, označuje sa ako Nadi Shodana
- 3. a 4. séria pracuje už s dosť náročnými balančnými pozíciami a sekvenciami a volá sa Sthira Bhaga
Hormonálna joga (HJT)
Tento typ jogy pozostáva zo zostavy dynamického cvičenia počnúc od základných jogových pozícií, cez intenzívne dychové techniky a tibetské energetické techniky, cez gestá rúk (muder) končiac pri bandh, čo je systematické uzatváranie energetických tokov v tele. HTJ je terapia, ktorá stimuluje žľazy s vnútorným vylučovaním (vaječníky, hypofýza, štítna žľaza, prištítne telieska a nadobličky).
Foto: Pixabay
Počas cvičenia HTJ sa môžete tešiť na dve kolá, ktoré pozostávajú zo zahrievacieho a hlavného kola. Hormonálnu jogu cvičte maximálne mesiac. Viac informácií o tomto type cvičenia nájdete aj TU.
Komentáre