Veľkonočný a vianočný kaktus sa od seba odlišujú nielen tvarom a farbou kvetov, ale i tvarom listov a nárokmi. Okrem toho je to aj obdobie kvitnutia. Naučte sa spolu s nami starať o tak krásny izbový kvet, akým je práve vianočný či veľkonočný kaktus.
Foto: Pixabay
Veľkonočný kaktus (lat. Schlumbergera gaertneri)
Jedná sa o izbovú (interiérovú) rastlinu, trvalku, s mierne previsnutými, hladkými, menej zúbkatými a pospájanými článkami listov. Tie sú ozdobené nápadnými kvetmi ružovej a tmavočervenej farby, hlavne na jar.
So správnou starostlivosťou viete docieliť kvitnutie aj viackrát za rok. Takzvané "nútené kvitnutie" treba však praktizovať s mierou, aby ste rastlinku neunavili. Sukulent, ktorého pestovanie sa môže zdať náročné, viete zvládnuť hravo a ľahko len vtedy, ak dodržíte nasledovné pravidlá.
Veľkonočný kaktus (lat. Ripsalidopsis gaertneri): pestovanie
Kaktus, ktorý sa vyznačuje krásnymi kvetmi hlavne v období Veľkej noci, obľubuje prevzdušnenú zeminu pomocou kamienkov, perlitu alebo keramzitu. Ak máte doma zeminu pre izbové rastliny, zmiešajte ju s pieskom a prevzdušnením a docielite zeminu vhodnú pre kaktusy. Prípadne si kúpte malé trojlitrové vrecko substrátu pre kaktusy a použite to.
Easter cactus a zemina, zálievka, stanovište
Prakticky nenáročný, stálozelený a kvitnúci sukulent potrebuje okrem správneho substrátu aj vhodné stanovište, teplotu v miestnosti a správne načasovanie hnojenia a zálievky. Od októbra do konca januára potrebuje odpočinok v chladnejšej miestnosti s teplotou od 10 do 12 °C a na tienistom mieste. Okrem toho treba obmedziť aj zálievku tak, aby substrát úplne nevyschol, no nebol veľmi mokrý.
Rastlinku polievajte najviac dvakrát do týždňa mäkkou alebo dažďovou vodou. Nič nepokazíte tým, keď ho raz za čas osprchujete. No nesmiete ho premokriť. Kaktusu sa bude dariť na slnečnom mieste s teplotou do 20 °C, no nie na priamom slnku. Tam by mohlo hroziť sfarbenie listov dočervena, v horšom prípade k popáleniu listov a znehodnoteniu rastliny.
Foto: Pixabay
Kedy presadiť veľkonočný kaktus?
Veľkonočný kaktus presádzajte vtedy, keď jeho korene začnú vyčnievať zospodu kvetináča. Presádzanie môžete praktizovať aj vtedy, keď sa jedná o starší druh, ktorý potrebuje omladiť. Okrem toho presádzanie príde vhod aj v tom prípade, keď ste rastlinu dlhodobo prelievali a chcete ju ešte zachrániť, aby celkovo nezhnila.
Vo všeobecnosti platí, že veľkonočný kaktus sa presádza raz za dva roky, a to v mesiacoch máj až jún, do väčšej, no plytkej nádoby. Presádzanie praktizujte len vtedy, keď rastlina odkvitne, a to do substrátu vhodného pre sukuletny, teda kaktusy.
V období kvitnutia môžete podporiť kvitnutie aj správnym hnojením, tak dvakrát do týždňa, v mesiacoch od marca do júna. Dodržujte dávkovanie vzhľadom na veľkosť kvetináča a odporúčanú dobu, ktorá je uvedená na obale.
Veľkonočný kaktus a množenie
Vianočný kaktus, lat. Schlumbergera truncata (biely, oranžový, žltý)
Vedeli ste, že prirodzeným domovom vianočných kaktusov je les? Tam žijú epifytickým spôsobom života. Sú prichytené na konároch stromov, kde ich dlhé chápadlá visia dolu. Konce článkov listov sú ozdobené prenádhernými kvetmi bielej, červenej, purpurovej a ružovej farby.
Práve vianočný kaktus je veľmi obľúbeným typom izbovej rastliny, ktorý vás môže potešiť kvetmi počas dlhých zimných večerov. Vianočný kaktus je typický svojimi zašpicatenými a zúbkovanými okrajmi listov a kvetom s priemerom 2 centimetre s dvomi radmi lupeňov. V období kvitnutia vám môže svojim vzhľadom ozdobiť Vianoce.
Vianočný kaktus – pestovanie (substrát, kvitnutie, polievanie, hnojenie)
Najkrajšie zimné sviatky roka a nasledujúce mesiace zimy si zasluhujú ozdobu v podobe rozkvitnutého vianočného kaktusu či vianočnej ruže. To jednoducho k zime patrí. Ako si však vianočný kaktus, alebo tzv. Thanksgiving cactus, udržať v stále dobrej forme, vám vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.
Prečo vianočný kaktus nekvitne?
Môže sa stať, že sa jedná o obdobie vegetačného pokoja, čo je mimo obdobia kvitnutia (november až január). Prípadne sa mohlo stať aj to, že v čase odpočinku ste kaktusu nedopriali vhodné podmienky na to, aby opäť zakvitol.
Nezabúdajte preto na to, že vianočný kaktus potrebuje od februára do prvej polovice novembra obdobie odpočinku. Počas neho treba kaktus udržiavať pri živote týmto spôsobom:
Mesiac v roku | Starostlivosť |
Február | kaktus udržte v chlade striedma zálievka |
Marec | |
Apríl | zalievajte, keď zemina vyschne |
Máj | |
Jún | kaktus umiestnite von do tieňa chráňte ho pred slimákmi |
Júl | |
August | |
September | v období pred kvitnutím nezalievajte uchovávajte v chlade až kým sa neobjavia puky až potom zvýšte teplotu a začnite so zálievkou |
Október | |
1. 1/2 November | |
2. 1/2 November | v období kvitnutia dodržujte normálnu zálievku udržujte ho v interiéri s teplotou okolo 27 °C |
December |
Zvädnutý vianočný kaktus a červené listy
Vädnutie kaktusu je častou príčinou nedostatku starostlivosti. Čo máme na mysli? Ak kaktus nepolievate, alebo naopak prelievate, často mu meníte stanovište, umiestnili ste ho na nevhodnom mieste, dáva vám to najavo svojim meniacim sa vzhľadom.
Keď je vianočný kaktus na priamom slnečnom svetle, kde naň páli celý deň slnko, môžete očakávať, že sa mu články listov môžu zmršťovať či sfarbovať na červeno až spáliť.
Vianočný kaktus a opadávanie listov, hnojivo
K najčastejším príčinám opadávania listov patria:
- mechanické poškodenie
- prievan
- preliatie
- hniloba
- prehnojenie
- ostré slnko
Ako strihať vianočný kaktus (lat. Zygocactus truncatus)
Vianočný kaktus a choroby
Medzi najčastejšie choroby, ktoré vianočný kaktus môžu postihnúť, patria: hniloba, pleseň, roztoče, múčnatka. No pri správnom pestovaní a neprelievaní budú choroby váš kaktus obchádzať.
Pokojne sa môže stať aj to, že ak susedná rastlinka iného druhu má na sebe škodcov, prenesie ich na váš kaktus. Je preto nesmierne dôležité choré rastlinky preliečiť a izolovať od tých zdravých a pravidelne ich kontrolovať.
Foto: Profimedia
Prejdite si tipy, ako sa zbaviť škodcov bez chémie.
Kde vianočný a veľkonočný kaktus kúpiť a aká je cena?
Vianočný či veľkonočný kaktus zoženiete v každom kvetinárstve s kamennou predajňou či na e-shope. Okrem toho je v sezónnej ponuke v obchodných domoch, ako sú Obi, Tesco, Lidl, Kaufland.
Stačí sledovať aktuálnu ponuku v akciových letákoch a už vám viac kaktus neunikne. Jeho cena sa pohybuje od 2,50 a viac. Cena je závislá od aktuálnej ponuky, veľkosti kaktusu a predajne, kde je v ponuke.
Komentáre