S témou parlamentných volieb sa automaticky vyrojí viacero termínov a slov, ktoré v bežnej reči nepoužívame ani nepočujeme. Pozrite sa spolu s nami na ich význam.
NR SR – Volebný obvod – Kvórum – Moratórium
Foto: Profimedia
Parlament vs. Národná rada Slovenskej republiky: jedno a to isté?
Áno. Dva vyššie uvedené pojmy sú v synonymickom vzťahu, v zásade teda pomenúvajú jedno a to isté. NR SR alebo inak povedané parlament je jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom Slovenskej republiky. Tvorí ho 150 volených poslancov, ktorých funkčné obdobie trvá štyri roky; môže byť však aj kratšie v prípade, že sa členovia parlamentu uznesú na potrebe predčasných volieb.
Zaregistrujte sa vo Fortune a stierajte žreby online – KLIKNITE TU
Volebný obvod vs. volebný okrsok na Slovensku: rozdiel
Pod pojmom volebný obvod rozumieme vymedzené územie, v rámci ktorého môže kandidát behom volieb získať určitý počet mandátov (zástupcov); a tie sú samozrejme predmetom každých volieb.
V prípade parlamentných volieb na Slovensku máme jeden volebný obvod. Ak by ich bolo napríklad päť, v každom z nich by sa volila jedna pätina poslancov s tým, že kandidát by mohol kandidovať iba v rámci obvodu, v ktorom býva.
Mohlo by vás zaujímať: Ako tipovať parlamentné voľby?
Volebný okrsok slúži na odovzdávanie a sčítavanie voličských hlasov a môže ho utvoriť starosta obce alebo primátor mesta či mestskej časti. Okrsok sa obvykle vytvára tak, aby zahŕňal 1,000 potenciálnych voličov. Detailné info k téme tu.
Čo je to volebné kvórum (volebná klauzula)
Volebné kvórum je v podstate základná podmienka, ktorú musí (v našom prípade) politická strana splniť, aby získala istú časť mandátov (poslaneckých miest) v parlamente. Pri parlamentných voľbách je volebné kvórum pre vstup do parlamentu nastavené nasledovne (uvedené percentá sú zo všetkých hlasov odovzdaných pri voľbách):
- Politická strana: minimálne 5 %
- Koalícia dvoch alebo troch strán: minimálne 7 %
- Koalícia štyroch a viacerých strán: minimálne 10 %
Voľby 2023 naživo: vývoj kurzov, online reportáž, výsledky
48-hodinové volebné moratórium
Moratórium označuje zákaz vedenia volebnej kampane počas vymedzeného obdobia pred, ale aj počas volieb až do skončenia hlasovania. Pod volebné moratórium spadá akékoľvek informovanie o kandidujúcich subjektoch, vrátane mediálnych správ či výsledkov volebných prieskumov a ankiet.
Výnimku majú akurát informácie zverejnené na internete. Volebné moratórium na Slovensku ukončuje predvolebnú kampaň 48 hodín pred dňom konania volieb. Pre voľby v roku 2023 platí volebné moratórium od polnoci dňa 28. septembra (štvrtok). Samotné voľby sa konajú v sobotu 30.9. od 7:00 do 22:00
Komentáre