Pravidelná údržba domácich spotrebičov významne predlžuje ich životnosť. Toto pravidlo by sa malo týkať aj vašej nemej pomocníčky, žehličky. Tipy na to, ako si poradiť s usadeným vodným kameňom či pripáleninou na žehličke, nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Čistenie žehličky (klasické i moderné)
Spôsoby čistenia žehličky od pripálenín
Tyčinka na čistenie žehličky - Údržba žehličky na vlasy
Predĺženie životnosti žehličky
Foto: Pixabay
Čistenie žehličky: ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa
Domáci a cenovo dostupní pomocníci by nemali chýbať žiadnej šikovnej gazdinke. Jedná sa o ocot, zubnú pastu, jedlú kuchynskú soľ, sódu bikarbónu, prášok do pečiva, citrón a prostriedky určené na čistenie konkrétneho spotrebiča. Ako si poradiť s čistením žehličky, na ktorej sa začali usadzovať nánosy vodného kameňa alebo pripálenina tak, aby ste ju nepoškodili?
Čistenie žehličky (vodný kameň), ako odvápniť žehličku
Ak z vášho vodovodu tečie pravidelne tvrdá voda, boj s usadzovaním vodného kameňa budete zvádzať dovtedy, kým začnete po každom žehlení preventívne čistiť žehličku od vodného kameňa.
Ak tak robiť nebudete, môžu sa do otvorov a na povrchu žehličky usadzovať vápenaté usadeniny, ktoré budú brániť prieniku vzduchu pri naparovaní oblečenia. To sa prejaví aj v kvalite žehleného oblečenia či spotrebe elektriny na chod poškodeného spotrebiča.
Nepravidelná údržba žehličky vedie okrem straty kvality žehlenia aj k hrozbe ušpinenia oblečenia žltkastými až hnedými fľakmi, ktoré sa nemusí podariť vyprať. Nechcete predsa, aby sa vám znehodnotilo oblečenie v štýle "smart casual" (či inom vám blízkom), ktoré nosíte do práce.
Máte klasickú alebo modernejšiu verziu žehličky? Ak máte doma modernejšiu verziu, vezmite si do rúk návod na použitie, kde nájdete ako sa zapína samočistiaca schopnosť žehličky od vodného kameňa a túto možnosť určite pravidelne používajte. Pre klasické typy platia tieto postupy:
Čistenie žehličiek bez samočistiacej schopnosti (1. spôsob) |
|
Môže sa stať, že vodný kameň len tak ľahko nepustí. V tomto prípade postupujte takto:
Čistenie žehličiek bez samočistiacej schopnosti (2.spôsob) |
|
Ako vyčistiť žehličku od pripálenia
Pripáleniny na žehličke môžu vzniknúť pri prejdení žehličky po potlači na tričku alebo kontaktom nesprávne zvoleného programu žehlenia s nekompatibilným materiálom. Keď sa už taká nehoda stane, ako žehličku priviesť do pôvodného stavu? V prvom rade žehličku vypnite zo siete a nechajte vychladnúť. Ďalší postup nájdete v nasledujúcej tabuľke.
3 spôsoby čistenia žehličky od pripálenín |
|
|
|
Čistenie žehličky (Tefal, Phillips) alobalom
Aj tento spôsobom čistenia si môžete doma vyskúšať, ale treba postupovať opatrne. Z jemného mäkkého alobalu si vytvorte guličku, s ktorou budete prechádzať po vychladnutom pripálenom povrchu žehličky dovtedy, kým sa špina nezačne olupovať.
Pozor! Musíte postupovať veľmi opatrne, aby ste povrch žehličky nepoškriabali, inak by tým mohla stratiť na svojej kvalite žehlenia a životnosti. Taktiež treba brať do úvahy to, aký typ žehličky čistíte a v prvom rade by ste sa mali riadiť pokynmi predajcu, až potom skúšať "babské rady".
Vedeli ste, že keď budete pravidelne sledovať rôznych predajcov neunikne vám žiadna zľava ani vo svete elektroniky a domácich spotrebičov? Nie? Stačí, ak si skúsite vyhľadať trebárs zoznam e-shopov s dopravou zadarmo, vyfiltrujete si čo hľadáte (v tomto prípade kvalitné žehličky) a potom si môžete vybrané produkty objednať priamo z pohodlia domova! Zaručene tým nič nepokazíte a starý spotrebič vymeníte za kvalitný.
Tyčinka na čistenie žehličky
Veľkým a ľahko dostupným pomocníkom na čistenie povrchu žehličiek je práve špeciálne vyvinutá tyčinka, ktorá si poradí takmer s každou nečistotou na žehličke. K tyčinke je pribalená aj drobná kefka, s ktorou sa dostanete aj do tých najmenších škár v žehličke. Stačí, ak dodržíte pravidlá uvedené pri tyčinke a nečistôt sa rýchlo zbavíte.
Všeobecný spôsob na používanie tyčinky, ktorý nájdete aj na webe, spočíva v správnom postupe. Takže ako na to? Začnete tým, že si nastavíte teplotu žehličky na 60 °C a pripravíte ju na režim pary.
Pri tom, ako bude žehlička pracovať, je dôležité, aby bola vo zvislej polohe, aby ste sa ľahko dostali čistiacou tyčinkou na miesta poškodenia. Na vyhrievanú plochu naneste tenkú vrstvu prípravku a po dobe pôsobenia vrstvu odstráňte pomocou hrubej handričky. Pri aplikácii vetrajte.
Tip: keď budete hľadať kvalitnú tyčinku na vašu žehličku, preferujte obchody s elektronikou, ktoré priamo ponúkajú čistiace prostriedky na konkrétnu značku a môžu vám ich rezervovať v predajni alebo pohodlne poslať domov trebárs zásielkovňou spoločnosti Packeta.
Čistenie žehličky na vlasy: ako vyčistiť žehličku na vlasy
Po úprave vlasov pomocou žehličky je dôležité, aby ste jej plochy nechali vychladnúť. Stačí žehličku vypnúť, vypojiť z elektriny a odložiť na nehorľavé miesto. Keď žehlička vychladne, očistite jej povrch (nahrievacie plochy a rukoväť) vlhkou utierkou alebo vlhkou handričkou, ktorá nemá drsný povrch. Potom žehličku osušte.
V žiadnom prípade žehličku nenamáčajte do vody ani ju nečistite pod tečúcou vodou! Kde a kedy môžete kúpiť kvalitné žehličky na vlasy alebo na prádlo? No predsa na rôznych e-shopoch, v kamenných prevádzkach, ale i na skvelých výpredajových akciách, ako sú povianočné výpredaje, Dni Marianne alebo Black Friday akcie.
7 Tipov a rád na to ako predĺžiť životnosť žehličky
- Po každom použití žehličky vylievajte zostatkovú vodu z nádržky.
- Žehličku skladujte vo vertikálnej polohe na suchom mieste, bez prítomnosti prachových častíc.
- Po použití a vychladnutí žehličky vždy skontrolujte jej povrch. Ak sa zašpinil, očistite ho.
- Povrch žehličky čistite šetrne, podľa uvedeného návodu pre príslušnú značku a typ žehličky.
- Ak máte príliš tvrdú vodu v domácnosti, do nádržky žehličky používajte destilovanú vodu.
- Na žehlenie používajte žehliacu dosku alebo žehlite na rovnom povrchu.
- Oblečenie ošetrujte a žehlite tým programom, ktorý má uvedený na etikete.
Komentáre