Rýchlovarná kanvica sa stala súčasťou každej domácnosti. Je to jeden z najvyťaženejších spotrebičov, ktorý používa väčšina z nás niekoľkokrát denne. Čo však s vodným kameňom, ktorý sa v nej usadzuje? Z článku sa dozviete spoľahlivé tipy na vyčistenie kanvice octom, sódou bikarbónou, ale aj kyselinou citrónovou.
Foto: Pixabay
Čím vyčistiť kanvicu - Čistenie octom
Čistenie kyselinou citrónovou - Čistenie sódou
Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu od vodného kameňa
Ako často čistíte rýchlovarnú kanvicu? Vzhľadom k tomu, že kanvicu používa väčšina z vás niekoľkokrát za deň na prípravu kávy, čaju alebo iných horúcich nápojov, treba myslieť na jej údržbu. Je dôležité aby sme ju čistili pravidelne a nečakali na to, až keď sa na nej bude usadzovať vodný kameň.
Existuje niekoľko spôsobov, ako pri čistení postupovať. Väčšina z nich je veľmi jednoduchá a zaberie len pár minút. Nižšie sa dočítate aj o spôsoboch čistenia rýchlovarnej kanvice bez použitia chemických prostriedkov.
Prečo je dôležité čistenie rýchlovarnej kanvice (kanvica bez vodného kameňa)
Pravidelné čistenie kanvice je dôležité hlavne kvôli tomu, že usadený vodný kameň spomaľuje zohrievanie vody. Kanvica tak spotrebuje oveľa viacej energie počas zohrievania. Taktiež sa vám môže prehrievať kvôli usadenému vodnému kameňu a časom sa aj poškodiť.
Usadené čiastočky sa časom môžu vyplavovať do kanvice a dostanú sa vám do vašich nápojov. Čiastočky vodného kameňa tak môžu zmeniť chuť kávy, alebo čaju, ktorý si pripravíte. Usadený vodný kameň je taktiež živnou pôdou pre baktérie.
Čím vyčistiť rýchlovarnú kanvicu (prírodné prostriedky a odvápňovač)
Spôsobov, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu je pomerne veľa, no základný rozdiel nájdete v prírodnom a chemickom čistení. V rámci použitia prírodných čistiacich prostriedkov je najoverenejší ocot, kyselina citrónová a sóda bikarbóna, ktoré môžete použiť aj na vyčistenie rúry alebo žehličky.
Ak máte vo vašej domácnosti tvrdú vodu a prírodné čistiace prostriedky nefungujú, môžete vyskúšať chemický odvápňovač. Ten sa dá použiť nielen na čistenie kanvíc, ale aj kávovarov. Kúpiť ho môžete v drogériách vo forme roztoku alebo tabliet. Nižšie si môžete prečítať postupy čistenia octom, kyselinou citrónovou a sódou bikarbónou.
Ako vyčistiť kanvicu octom
Najprv si predstavíme čistenie kanvice pomocou octu, ktorý je účinný aj na veľmi zanesené kanvice. Pritom je lacný, ekologický a väčšinou ho máte dostupný vo vašej domácnosti. Postup je jednoduchý, ale počítajte s tým, že pri veľmi zanesených kanviciach musíte ocot nechať pôsobiť aj počas celej noci. Dajte si však pozor, pretože čistenie octom nie je vhodné pre všetky typy kanvíc.
Ako vyčistiť kanvicu octom - suroviny |
|
Ako vyčistiť kanvicu octom - postup |
|
Ako vyčistiť kanvicu kyselinou citrónovou
Pokiaľ vaša kanvica nie je priveľmi zanesená vodným kameňom, môžete použiť šetrnejší spôsob čistenia - kyselinou citrónovou. Tá je dostupná vo všetkých potravinách, či supermarketoch. 20 g balenie vás vyjde približne za 0,35 €.
AKO VYČISTIŤ KANVICU KYSELINOU CITRÓNOVOU - SUROVINY |
|
AKO VYČISTIŤ KANVICU KYSELINOU CITRÓNOVOU - POSTUP |
|
Ako vyčistiť kanvicu sódou bikarbónou
Jedlá sóda má silné čistiace účinky, podobne ako ocot, preto sa hodí ako na čistenie vodného kameňa, tak aj na odstránenie pripálenín na hrncoch. Okrem toho je lacná a dostupná vo všetkých potravinách.
AKO VYČISTIŤ KANVICU SÓDOU BIKARBÓNOU - SUROVINY |
|
AKO VYČISTIŤ KANVICU SÓDOU BIKARBÓNOU - POSTUP |
|
Odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice a reakcia
Nech si už vyberiete akýkoľvek spôsob čistenia, dodržujte predpísaný postup. Pri čistení kanvice sa môže stať, že kyselina citrónová bude pomerne dosť peniť. Takže to neprežeňte s vodou, aby vám zmes priveľmi nepenila a nevyliala sa mimo kanvicu.
Komentáre