Konzumácia a príprava ovaru či údeného mäsa sa už dávno neviaže len k tradičným dedinským či rodinným udalostiam, akým je zabíjačka. Dnes si ovar viete pripraviť aj doma a chutne a nemusíte stáť v chladnom počasí, ale za sporákom v teple domova. Inšpirujte sa našimi receptami, nech všetky sviatočné chvíle sú spestrené tým najchutnejším mäskom.
Foto: Pixabay
Čo je ovar?
Tradičná mäsová pochúťka, ktorá sa zrodí pri zabíjačke alebo sa dá pripraviť aj doma. Pri príprave doma je potrebné, aby mäso bolo kvalitné a varilo sa v slanej vode ochutené novým korením, bobkovým listom, cesnakom a cibuľou. Niekde sa k ovaru pridáva aj koreňová zelenina ako mrkva či petržlen. Ovar je jedlom, ktoré by sa malo jesť teplé spolu s chlebom a nejakým tým doplnkom akým je horčica, chren či ajvar.
Korenie a mäso na ovar
Mäso na ovar by malo byť bravčové, konkrétne sa jedná o bravčovú hlavu, ucho, rypák či líčko. Taktiež sa môže pripraviť z bravčového kolena, bôčiku, ramena s vláknami, z bravčového pliecka alebo bravčových lalokov. Podľa toho akú časť zvolíte, bude váš ovar jemnejší, tučnejší, kalorickejší či šťavnatejší.
Na klasický ovar asi pre 6 osôb budete potrebovať:
- 1,5 kg bravčového mäsa (bravčový lalok alebo hlava)
- 3 veľké cibule
- 5 strúčkov cesnaku
- 40 g soli
- 10 guličiek celého čierneho korenia
- 3 guličky nového korenia
- 2 ks bobkových listov
- 3 l vody
Postupujte takto:
- Do vriacej vody naložte naporcované mäso na väčšie kusy, koreniny a zeleninu.
- Celú zmes varte až do bodu varu, potom intenzitu varenia zmiernite.
- Mäso varte aspoň 2 hodiny pozvoľna, nie prudko.
- Uvarený ovar podávajte nakrájaný na hrubšie plátky podliaty vývarom.
Ako dlho variť ovar v tlakovom hrnci?
Bravčové mäso sa varí asi dve až dve a pol hodiny. Ak je mäsko správne uvarené, malo by byť pevné a pružné zároveň, taktiež by sa malo krásne oddeliť od kosti. V tlakovom hrnci (kuchte, či v Papinovom hrnci) varte ovar pomaly a na miernom plameni asi celé dopoludnie. Hovorí sa, že práve v takomto hrnci si môžete ovar pripraviť skôr. Všetko ale závisí aj od typu mäsa a časti, z ktorej chcete ovar pripraviť.
Ovar: recepty
V nasledujúcich receptoch sa môžete inšpirovať postupmi ako si lahodný ovar pripraviť z kolena, bôčiku či pliecka. Ak však chcete zažiť tú pravú chuť čerstvého ovaru, vyskúšajte ten zabíjačkový ovar. Ním aj v našom článku začneme.
Zabíjačka: zabíjačkový ovar
Ak obľubujete túto tradíciu našich predkov, zabíjačkový ovar si zamilujete. Jedná sa o jedlo, ktoré sa podáva po ťažko vykonanej práci. Zabíjačkový ovar sa pripravuje z čistých, chémiou nedotknutých kúskov mäsa priamo z usmrteného prasiatka. Navyše všetky tieto kúsky čistého mäsa sa používajú na prípravu kvalitných tlačeniek, jaterníc či huspeniny. Nasledujúce video vás možno na túto činnosť navnadí:
Ak máte možnosť zúčastniť sa zabíjačky a chcete, vyskúšajte si tento postup pri príprave zabíjačkového ovaru:
- Vodu na ovar osoľte len mierne.
- Vyberte si časť z prasaťa, napr. hlavu, ucho, či koleno.
- Ak však uvažujete aj o výrobe tlačenky na ovar vám bude stačiť aj bravčové pliecko alebo rameno.
- Bravčovú časť na ovar varte dovtedy, kým krásne nezmäkne.
- Podávajte teplé, s kusom chleba, uhorkou a dobrou náladou.
Ten kto tejto aktivite neholduje nebudeme nič vyčítať, ako sa vraví, koľko ľudí, toľko chutí. Preto máme pre vás pripravené recepty na ovar, ktoré si môžete pripraviť v pohodlí domova a v teple, na rozdiel od vyššie spomínanej aktivity, ktorá sa väčšinou vykonáva v chladnom počasí.
Ovar z bravčového pliecka
Ovar z bravčového pliecka - suroviny |
|
Ovar z bravčového pliecka - postup |
|
Ovar z bôčika
OVAR Z BÔČIKA - SUROVINY |
|
OVAR Z BÔČIKA - POSTUP |
|
Ovar z kolena ("ovarové koleno")
OVAROVÉ KOLENO - SUROVINY |
|
OVAROVÉ KOLENO - POSTUP |
|
Vyskúšajte recepty na kvalitné špekáčiky na pive.
Komentáre