Biatlon patrí už minimálne od 90. rokov medzi naše najpopulárnejšie zimné športy. O tento fakt sa zaslúžilo aj viacero vynikajúcich slovenských reprezentantiek a reprezentantov. Medzi jeho varianty patria vytrvalostné preteky, preteky s hromadným štartom, stíhačka, šprint či rôzne druhy štafiet. Otestujte sa aj vy, do akej miery poznáte pravidlá biatlonu!
História – 2023/2024 – Štart
Lyže – Streľba – Strelnica
Vytrvalostné preteky – Šprint
Stíhačka – Hromadný štart
Štafety – Superšprint
Foto: Profimedia/AP Photo/Gregorio Borgia
Zimný biatlon: pravidlá a história obľúbeného zimného športu
V 90. rokoch nebol na Slovensku jediný športový fanúšik, ktorý by aspoň z počutia nepoznal mená ako Soňa Mihoková alebo Martina Halinárová (známa aj ako Schwarzbacherová alebo Jašicová). Neskôr nám zase radosť spôsoboval Pavol Hurajt so sestrami Fialkovými. A bola to práve majsterka tohto remesla – Anastasia Kuzminová, ktorá samostatnému Slovensku priniesla prvú zlatú medailu zo zimnej olympiády.
Len krátky výpočet niekoľkých mien a úspechov dáva tušiť, prečo patrí biatlon medzi najobľúbenejšie zimné športy na Slovensku. Málokto však vie, že tento šport má svoje korene v armádnom brannom výcviku a istú chvíľu trvalo, kým sa vyprofiloval do dnešnej podoby.
Čo je biatlon a odkiaľ sa vzal
Na prvý pohľad je zrejmé, čím si získal biatlon srdcia športových fanúšikov. Je to práve kombinácia vytrvalostno-silovej zložky – behu na lyžiach – s majstrovským ovládaním malokalibrovej zbrane a v neposlednom rade schopnosti strategického uvažovania, ktoré z neho robia favorita mnohých fanúšikov.
Podľa Encyclopædia Britannica možno nájsť korene biatlonu v severskej mytológii, konkrétne v postave boha Ulla, ktorý bol vynikajúcim lyžiarom i strelcom-lovcom zároveň. Aj keď tento aspekt by sme mohli považovať za akúsi prvotnú inšpiráciu, zreteľnejší pôvod tohto športu môžeme vidieť v ozbrojených zložkách Nórska. Práve armáda tejto krajiny ešte v 18. storočí v snahe zatraktívniť dril a rutinu vojakov z povolania zaviedla alternatívny výcvik, kombinujúci beh na lyžiach so streľbou.
Pochopiteľne, táto verzia biatlonu ešte nemala s tou súčasnou – okrem kombinácie lyžovania so streľbou – veľa spoločného. Už oveľa bližšie bola modernejšia varianta z 20. storočia, ktorej cieľom bolo motivovať civilov k väčšej brannej angažovanosti a zveľaďovať vzťah k ozbrojeným zložkám krajiny.
V roku 1924 sa súčasťou programu ZOH v Chamonix stali preteky vojenských hliadok, ktoré by sa dali považovať za priameho predchodcu dnešného biatlonu. Ten je už od 50. rokov 20. storočia pevnou súčasťou zimných športových kalendárov.
Pravidlá – biatlon: autoritami sú IBU a u nás aj SZB
Najväčšou medzinárodnou autoritou je Medzinárodná biatlonová únia (IBU), kým na Slovensku šport zastrešuje Slovenský zväz biatlonu (SZB). Práve z materiálov týchto organizácii sme vychádzali pri opise pravidiel.
Biatlonová sezóna 2023/2024
Výstavnou skriňou podujatí organizovaných IBU je nepochybne Svetový pohár v biatlone mužov i žien. Tohtoročná edícia s 9 zastávkami odštartuje už 25. novembra 2023 vo švédskom Östersunde a vyvrcholí 17. marca 2024 v kanadskom stredisku Canmore.
Okrem toho sa priaznivci biatlonu môžu v roku 2024 tešiť aj na majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy a tradičný IBU Cup. Ten bude opäť trochu v tieni svetového pohára, keďže bude prebiehať paralelne spolu s ním od novembra 2023 do marca 2024. Súčasťou programu IBU Cupu budú aj ME.
Zhodou okolností si usporiadateľské povinnosti ohľadom organizácie MS, resp. ME svorne podelili obidve polovičky bývalej federácie: MS bude hostiť Nové Město na Moravě, kým otvorené ME bude v januári 2024 hostiť Brezno-Osrblie. Všetky tieto podujatia nájdete aj v kurzovej ponuke slovenských stávkových kancelárií.
Tipujte výsledky SP v biatlone cez unikátnu iFortuna aplikáciu do mobilu!
Biatlonový kalendár 2023/2024 | ||
SP 2023/2024 | USA, Kanada, Európa | 25.11.2023-17.03.2024 |
IBU Cup 2023/2024 | Európa | 30.11.2023-09.03.2024 |
MS 2024 | Nové Mesto na Morave (ČR) | 07.02.2024-18.02.2024 |
ME 2024 | Brezno-Osrblie (SR) | 24.01.2024-28.01.2024 |
Pravidlá zimného biatlonu: beh, lyže, streľba, vzdialenosť, preteky, štart, cieľ
Začnime trochu triviálne – biatlon je zimný šport kombinujúci beh na lyžiach so streľbou na terče z malokalibrovky. Ideálnym scenárom pretekárov je byť čo najrýchlejší na lyžiach a mať čo najpresnejšiu mušku počas streľby. Detailné pravidlá – vzdialenosť, spôsob štartu, streľby či penalizácie – sa rôznia podľa jednotlivých kategórií (pohlavie, vek) či druhov pretekov (hromadný štart, stíhačka, šprint a pod.).
Zháňate nové lyže alebo iné zimné športové potreby? Pozrite si aktuálny leták v Sportisime
Biatlonové pravidlá pre štart pretekárov
Vo všeobecnosti sa v biatlone uplatňujú tieto druhy štartov:
- Jednotlivý štart s intervalom 30 sekúnd (poradie určuje žreb): vytrvalostné preteky (aj skrátené), rýchlostné preteky
- Jednotlivý štart s intervalom 15 sekúnd (poradie určuje žreb): kvalifikácia superšprintu
- Stíhací štart s intervalom zodpovedajúcim strate na víťaza šprintu: stíhacie preteky
- Spoločný štart: preteky s hromadným štartom, finále superšprintu, štafety (prvý člen štafety)
- Štafetový štart po odovzdaní štafety dotykom: týka sa ostatných členov štafety (okrem prvého člena)
Pravidlá biatlonu: lyže, lyžovanie, štýl, technika, zbraň, palice
V biatlone nie je predpísaný žiadny konkrétny lyžiarsky štýl, spravidla sa však používa voľná "korčuliarska" technika. Pretekár musí umiestniť svoju malokalibrovku na chrbát, pričom hlaveň smeruje hore. Jedinou výnimkou je poškodenie zbrane – vtedy ju pretekár môže niesť v ruke, až kým si ju nevymení na strelnici za náhradnú.
Pravidlá nie sú striktné ani čo sa týka dĺžky lyží. Ich minimálna dĺžka však nesmie byť nižšia ako výška športovca mínus 4 cm. Na druhej strane, palice nemôžu presiahnuť pretekárovu výšku.
Biatlon – streľba: súčasné pravidlá biatlonu pri obsadzovaní stanovíšť
Zamysleli ste sa niekedy počas priamych prenosov z biatlonových pretekov, podľa akého kľúča si pretekári vyberajú stanovištia na strelnici? My vám to prezradíme:
- Vytrvalostné (vrátane skrátených) preteky, rýchlostné preteky, kvalifikácia superšprintu: pretekári si medzi steleckými stanovišťami voľne vyberajú
- Stíhacie preteky: pretekári postupne obsadzujú strelecké dráhy od prvej až po poslednú
- Preteky s hromadným štartom, finále superšprintu: aby sa pri spoločnom štarte predišlo chaosu na strelnici, každý strieľa zo stanovišťa, ktorého číslo zodpovedá jeho štartovému číslu; pri ostatných streleckých položkách sa už stanovištia obsadzujú postupne podľa poradia od prvého terča
- Štafetové preteky: pri prvej streleckej položke úvodného úseku sa obsadí číslo strelnice totožné s číslom prideleným danej štafete
Nenechajte si ujsť: Kedy štartuje Petra Vlhová?
Biatlon – pravidlá streľby a dobíjania 2023/2024: streľba v ľahu, v stojke, polohy
V biatlone sa striedajú dve strelecké polohy:
- Streľba v ľahu (hovorovo "ležka"): zbraň sa nesmie opierať o zem a takisto ani spodná strana zápästia podopierajúcej ruky; zbraň sa dotýka len ruky, ramena a líca.
- Streľba v stoji (hovorovo "stojka"): stojí sa bez akejkoľvek opory, zbraň sa môže dotýkať iba ruky, ramena, líca či hrude pri ramene; pretekár si môže podopierajúcu ruku oprieť o bok alebo hrudník.
Terč (biatlon): rozmery, strelnica, vzdialenosť
Terčov je štandardne päť a sú zoradené rovnobežne vedľa seba s predpísanými rozostupmi. Triafajú sa zo vzdialenosti 50 metrov. Musia byť kovové – papierové sa používajú iba počas tréningu alebo nástrelov. Na najvýznamnejších podujatiach (ZOH, MS, SP) musia byť diaľkovo ovládané. Terče sú umiestnené na bielom pozadí priamo v strede šírky streleckej dráhy.
Veľkosť zásahového kruhu sa mení podľa polohy: pri ležke má priemer 45 mm, pri stojke 115 mm. Možno ste si niekedy všimli, že terče sa po zásahu buď sklápajú, alebo zasúvajú do strany. Prvý systém sa podľa fínskeho výrobcu nazýva "kurvinen", druhý podľa nemeckého výrobcu "hora" (podobnosť so slovenskými slovíčkami čisto náhodná).
👉 VEDELI STE, ŽE existuje aj letný biatlon? Viac info TU |
Biatlon – individuálne vytrvalostné preteky (pravidlá pre ženy, mužov)
Pointa je obsiahnutá v samotnom názve – jedná sa o preteky jednotlivcov s najdlhšími traťami. Kým muži bežia 20 km, ženy 15 km. Tieto preteky sú špecifické z dvoch dôvodov:
- Striedavé poradie streľby: ležka-stojka-ležka-stojka
- Pri minutom cieli sa nebeží trestný okruh: namiesto toho sa automaticky priráta jedna trestná minúta
Pretekári štartujú v 30-sekundových intervaloch. Existuje aj skrátená varianta týchto pretekov, tzv. skrátený individuál. Tá je však skôr typická pre podujatia s účasťou mladých pretekárov.
Pravidlá – biatlon: šprint, rýchlostné preteky (ženy, muži, pravidlá podľa IBU)
Rýchlostné preteky sa inak nazývajú aj šprint. V prípade mužov má trať dĺžku 10 km, u žien je to 7,5 km. Strieľa sa dvakrát, najprv v ľahu, potom v stoji. Štart prebieha v 30-sekundových intervaloch. Minutý terč znamená povinnosť absolvovať jeden trestný okruh dlhý 150 m. V praxi na rýchlostné preteky často nadväzujú stíhacie, pričom práve výsledky zo šprintu udávajú poradie štartu v stíhačke.
Stíhací závod biatlon – stíhacie preteky (stíhačka): pravidlá (ženy, muži)
Stíhačka máva v prípade mužov 12,5 km, v prípade žien 10 km. Spôsob štartu určuje výsledková listina rýchlostných pretekov. Ak napríklad pretekár v šprinte zaostal za prvým miestom 23 sekúnd, v stíhacích pretekoch ho na trať pustia presne 23 sekúnd po víťazovi šprintu. V týchto pretekoch sa strieľa štyrikrát: ležka-ležka-stojka-stojka. 150-metrový trestný okruh platí aj v tomto prípade.
Preteky s hromadným štartom – biatlon: hromadný štart, pravidlá ("veľký masák")
Úplne iný spôsob štartu sa uplatňuje pri disciplíne hromadný štart, dlhej 15 km (muži), resp. 12,5 km (ženy): štartuje sa totiž spoločne, "hromadne". Zúčastňuje sa jej tradične iba 30 najlepších pretekárov, pričom kritériá sa rôznia podľa podujatia (berú sa do úvahy dlhodobé i krátkodobé výsledky). Existuje aj tzv. "veľký masák", kedy štartuje až 60 pretekárov. Počas piatich okruhov sa strieľa štyrikrát, opäť systémom L-L-S-S. Trestný okruh má 150 metrov.
Biatlon – štafeta: pravidlá pre mužov i ženy
Existuje mužská štafeta (4x7,5 km) i ženská štafeta (4x6 km). Zúčastňujú sa jej vždy 4 pretekári, resp. pretekárky. Prví členovia štafety štartujú systémom hromadný štart. Ďalší člen v poradi štartuje okamžite po dokončení okruhu predchádzajúcim členom. Každý strieľa dvakrát – L-S, pričom má k dispozícii tri náhradné náboje. Ak sa mu nepodarí zostreliť 5 terčov ani s ich pomocou, nasleduje trestný okruh 150 metrov za každý netrafený terč.
Biatlon – zmiešaná štafeta: pravidlá pre formát 2 muži + 2 ženy
Veľkým ťahákom sú vždy aj miešané štafety zložené z dvoch mužov a dvoch žien. Aj v tomto prípade sa dodržiavajú predpísané vzdialenosti pre mužov i ženy – 7,5 km, resp. 6 km. Najprv sa strieľa v ľahu, potom v stoji, pričom taktiež platí pravidlo o troch náhradných nábojoch a 150-metrovom trestnom okruhu.
Zmiešaná štafeta (biatlon) – pravidlá: 1 muž + 1 žena (single mix, zmiešané dvojice)
Alternatívou je tzv. single mix, teda miešaná štafeta jeden muž a jedna žena. Štart prebieha hromadne, následne odovzdaním štafety. Poradie streľby sa nemení – najprv ležka, potom stojka. Ten, komu sa nepodarí trafiť všetkých päť terčov ani s pomocou troch náhradných nábojov, musí absolvovať trestný okruh za každý netrafený terč – tentoraz ale iba 75 metrov dlhý.
Zimný biatlon – superšprint: pravidlá
Superšprint pozostáva z dvoch častí: kvalifikácie (4,5 km) a finálových pretekov (7,5 km). Dĺžka trate je v tomto prípade rovnaká pre mužov i ženy, kvalifikácia pozostáva z troch 1,5 km okruhov a finále z piatich 1,5 km okruhov.
Kým kvalifikácia sa štartuje v 15-sekundových intervaloch, finále sa začína systémom hromadný štart. Pretekári sú pritom zoradení podľa výsledkov z kvalifikácie. V kvalifikácii sa strieľa dvakrát (L-S), vo finále štyrikrát (L-L-S-S). V oboch častiach platí 75 metrov dlhý penalizačný okruh.
Biatlon (pravidlá) – porovnanie najdôležitejších disciplín | |||
Preteky | Trať (M / Ž) | Streľba | Penalizácia |
Vytrvalostné | 20 km / 15 km | L S L S | trestná minúta |
Šprint | 10 km / 7,5 km | L S | trestný okruh 150 m |
Stíhačka | 12,5 km / 10 km | L L S S | trestný okruh 150 m |
Hromadný štart | 15 km / 12,5 km | L L S S | trestný okruh 150 m |
Štafeta | 4x7,5 km / 4x6 km | L S | trestný okruh 150 m* |
Zmiešaná štafeta | 2x7,5 km / 2x6 km | L S | trestný okruh 150 m* |
Zmiešaná štafeta dvojíc | 7,5 km / 6 km | L S | trestný okruh 75 m* |
* Penalizácia nasleduje, až keď pretekár netrafí všetkých 5 terčov ani s pomocou 3 náhradných nábojov.
Zdroj: Slovenskybiatlon.sk, Wikipedia.org, Biathlonworld.com
Chcete hrať o reálne peniaze? Najlepšie slovenské online kasína sú tu pre vás!
18+ Hazardné hry predstavujú riziko finančných strát a vzniku závislosti. Hrajte zodpovedne a pre zábavu! Využitie bonusov je podmienené registráciou - informácie tu.
Komentáre