Občania Slovenska ich platili celých dvadsať rokov v nezmenenej sume, od júla 2023 im ale táto povinnosť zaniká. Reč je o koncesionárskych poplatkoch, ktoré smerovali na chod Rozhlasu a televízie Slovenska.
Foto: Profimedia
Parlament prijal zrušenie koncesionárskych poplatkov: čo to znamená pre občanov?
Zrušenie koncesionárskych poplatkov prijal parlament v piatok 17. februára 2023 v rámci pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby. O návrhu sa rokovalo už v decembri 2022, dokonca úspešne, prezidentka však novelu vetovala (z dôvodov, ktoré sa netýkali zrušenia konces. poplatkov). Poslanci teraz jej veto prelomili s tým, že prijatá zmena má nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2023.
Dovtedy, čiže do 30.6. 2023, musí každá domácnosť, rodinný dom, byt, odberateľ elektriny alebo zamestnávateľ s aspoň tromi zamestnancami naďalej poplatok platiť. Následne bude Rozhlas a televízia Slovenska na svoj chod poberať nárokovateľný príspevok zo štatneho rozpočtu. Treba tiež povedať, že sa síce rušia koncesionárske poplatky, ale nie dlhy voči RTVS; tie musia dlžníci riadne splatiť aj po 30. júni.
RTVS poplatky, úhrady, platby (výška koncesionárskeho poplatku)
Výška koncesionárského poplatku je od roku 2003 nezmenená; platí sa €4,64 mesačne, respektíve €55,68 ročne. Platby boli najskôr viazané na vlastníctvo televízneho alebo rozhlasového prijímača, neskôr na odberné miesto elektriny (tzv. zástrčkový zákon). Od platenia sú oslobodení poberatelia dôchodkov, znevýhodnené skupiny občanov platia polovicu sumy.
Zmena/zrušenie koncesionárskych poplatkov vyšla z dielne SaS; jej autori argumentovali tým, že výber koncesionárskych poplatkov nie je spravodlivý, keďže sa týka celoplošne všetkých občanov bez ohľadu na to, či využívajú služby RTVS alebo nie. Malo by ísť o zhruba milión domácností a takmer 60-tisíc zamestnávateľov.
Úhrady RTVS môžete riešiť po kliknutí tu.
Komentáre